Evin Pirelenmesi Halinde Ne Yapılır? Pire İlaçlama Nasıl Olur?

Evin Pirelenmesi Halinde Ne Yapılır? Pire İlaçlama Nasıl Olur?

Parazit çeşitleri arasında olan pireler bazı yollarla evlerimize kadar girerler. Genellikle tüylü evcil hayvanların vücudunda yuvalanan pireler onlarla birlikte eve de gelir. Zıplayabilen canlılar olan pireler ayrıca dışardan insanların üzerine de zıplayabilir, bu sayede evlerimize ulaşabilirler. Evin pirelenmesi halinde eğer evcil hayvan besleniyorsa öncelikle onun pirelerden arındırılması gerekir. Bu konuda Pirelenen Kedi için Ne Yapılır? Kedideki Pire Nasıl Temizlenir? Konulu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

evin-pirelenmesi
Evin Pirelenmesi

Evin Pirelenmesi ve Evdeki Pirelerden Kurtulma Yolları!

Ancak evde kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar yoksa ve evin pirelenmesi söz konusuysa bu durumda yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Pirelerin çok hızlı üreyen ve hızlı zıplayan canlılar olduğu unutulmamalı ve bir an önce harekete geçilmelidir. İlk önce evdeki her yeri ve her şeyi kuvvetli bir elektrik süpürgesi ile süpürmek, ardından da dikkatlice ve detaylı olarak silmek gerekir. Ancak çoğu zaman evde pirelenme için bu yöntem yeterli olmaz.

evin-pirelenmesi
Evdeki Pirelenme

Evde Pire Var! Ne Yapmalıyım?

Evde pire var diyen ve ne yapması gerektiğini çoğu zaman bilmeyenlerin evi süpürüp sildikten sonra hala pire varsa mutlaka pire ilaçlama yaptırmaları gerekir. Pire ilaçlama çeşitleri kokulu ve kokusuzdur. Genellikle kokusuz ilaçlama tercih edilse de kokulu pire ilaçlama daha etkili olduğu söylenir. Evin pirelenmesi durumunda kokulu ilaçlama yöntemi tercih edilecekse sağlık kurallarına çok dikkat etmek gereklidir. Kimyasal ilaç kullanılan pire ilaçlama işlemi sırasında uzmanların uyarıları önemlidir.

Kokulu pire ilaçlamadan sonra evin ya da odanın kapısı kapatılarak en az 3 saat o şekilde bekletilmelidir. Bu, ilacın etkisinin pireleri yok etmesi için etkilidir. Ardından ev – odaya girilir ve havalandırmak üzere camlar kapılar açılır. Ancak yine evde durulmaz. 3 – 4 saat evin havalanması beklenir. Daha sonra girilerek ev silinebilir. Pire ilaçlama sırasında ortalıkta yiyecek içecek gibi şeyler bırakılmaz.

evin-pirelenmesi
Evdeki Pire Nasıl temizlenir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ