Canım Anne

Evlerimiz, Odalarımız, Bahçelerimiz için ufak yeşillik fikirleri

Evlerimiz, Odalarımız, Bahçelerimiz için ufak yeşillik fikirleri

Merhabalar ! Son 2 yıldır gözlerim çok ağrıyor. Doktora gittim ve bir çok ilaç ve damla verdi. Pek faydasını göremedim. Sonrasında gözlük v.s. biraz araştırma yapmak isterken daha önceden hiç dikkat etmediğim konulara ulaştım ve bu bilgileri sizlerle paylaşmanın faydalı olabileceği düşüncesindeyim.

Göğe, denize ve yeşile bakmak insanı dinlendirir. Yeşilliğe bakmanın göze cila verdiği, gözü kuvvetlendirdiği, denize bakmanın ibadet olduğu, Peygamber efendimizin akarsuya ve yeşilliğe bakmaktan hoşlandığı hadis-i şerifle bildirilmiştir. (Ebu Nuaym)

Yine hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Üç şey, göze cila verir: Yeşilliğe, akarsuya ve güzel yüze bakmak) [Hakim]
(Sürme çekmek, yeşilliğe ve güzel yüze bakmak gözü kuvvetlendirir.) [İ.Süyuti]
(Aksırınca “Elhamdülillah” diyen göz ağrısı görmez.) [Taberani]

Bakması helal olan kimselere bakmak faydalıdır. Yoksa, yabancı kadınlara bakmak, gözü zayıflatır, kalbi karartır.

Göz ağrısı için, Kur’an-ı kerimi okumasını bilmeyenin de, Mushafa bakması çok faydalıdır. Peygamber efendimiz gözü ağrıyınca, Cebrail aleyhisselam (Mushafa bak!) dedi. (Şir’a)

Resûlullah’ın (sallallâhu aleyhi ve sellem) fidan dikmeye övgüsü, ağaca atfettiği önem, çevre hassasietimizi arttıracak cinsten. Nitekim birçok hadis, bizi etrafımızı yeşillendirmeye teşvik ediyor: “Bir kimse bir ağaç diker de herhangi bir insan veya hayvan o ağacın meyvesinden yerse muhakkak bu yenilen mahsul, ağacı diken kimse için sadaka olur.” (Ahmed bin Hanbel), “Elinizde bir ağaç fidanı varsa, kıyamet kopmaya başlasa bile, eğer onu dikecek kadar zamanınız varsa onu mutlaka dikin.” (Buhari)

Bu kadar hadis-i şerif ısrarla yeşilden bahsedildiğine göre vardır bir hikmeti diyerek karınca kararınca hanelerimizde ufak tefek yeşillik olsun istedim. Resimler sizlere fikir olsun diye yayınladım. Şimdiden sizlere kolay gelsin. Allah’a emanet olunuz.

Murtaza Gürsoy
murtazagursoy@gmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın