Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? – Pratik Bilgiler

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? – Pratik Bilgiler

Kokusu ile ferahlık veren fesleğeni kolayca evinizde yetiştirebilirsiniz. Genellikle mutfakta süs bitkisi olarak yer alan fesleğeni dalından koparıp yemeklerinize de atabilirsiniz.

Fesleğeni pazardan yada marketten almak yerine evinizde kolayca ve hızlı bir şekilde yetiştirip hem süs bitkisi olarak hem de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.Fesleğen kokusu ve tadı ile özellikle et yemeklerinde sıkça kullanılan bir yeşilliktir. Fesleğeni kurutup baharat olarak da yemeklerde kullanabilirsiniz. Fesleğeni bahçede yada saksı da yetiştirmek mümkündür. Mayıs ayı aslında bahçede fesleğen yetiştirmek için en uygun aydır. Ayrıca fesleğeni bahçede yetiştirecek seniz domates yanına tohumları gömün. Fesleğen kokusu domatese gelecek olan böcekleri engeller. Böylece domatesleriniz sağlıklı yetişir.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

  • Bir saksıya yada bahçeye fesleğen tohumlarını ekin.
  • Daha sonra üzerine ilk sulama olduğu için toprağın emeceği kadar su dökün.
  • Fesleğen tohumları yedi gün içerisinde filizlenmeye başlar. Fesleğenler hızlı filizlenip büyümektedir.
  • Fesleğeni yetiştirdiğiniz yere dikkat etmeniz gerekir. Fesleğen gün ışığı isteyen bir bitkidir. Bu yüzden karanlık yerde fesleğen büyümez. Fesleğen sıcağı sevdiği için pencere kenarında, balkonda veya bahçede gün ışığı alan yerde büyür.
  • Fesleğenleri sulama kısmı oldukça önemli. Fesleğen su sevmez bu yüzden sıkça sularsanız yetişmez. Haftada bir kez fesleğenlere tüm kısmı su alacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır. Fesleğenin yapraklarının sarardığını görürseniz çok fazla suladığınızı gösterir. Sararma olmaması ve iyi yetişmesi için haftada bir kez sulamanız gerekmektedir.
  • Fesleğenler olduktan sonra toplarken dikkatli olmak gerekir. Yaprakları koparmadan üst tarafından keserek toplayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cjJNKDQp4BQ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ