Canım Anne

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? – Pratik Bilgiler

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? – Pratik Bilgiler

Kokusu ile ferahlık veren fesleğeni kolayca evinizde yetiştirebilirsiniz. Genellikle mutfakta süs bitkisi olarak yer alan fesleğeni dalından koparıp yemeklerinize de atabilirsiniz.

Fesleğeni pazardan yada marketten almak yerine evinizde kolayca ve hızlı bir şekilde yetiştirip hem süs bitkisi olarak hem de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.Fesleğen kokusu ve tadı ile özellikle et yemeklerinde sıkça kullanılan bir yeşilliktir. Fesleğeni kurutup baharat olarak da yemeklerde kullanabilirsiniz. Fesleğeni bahçede yada saksı da yetiştirmek mümkündür. Mayıs ayı aslında bahçede fesleğen yetiştirmek için en uygun aydır. Ayrıca fesleğeni bahçede yetiştirecek seniz domates yanına tohumları gömün. Fesleğen kokusu domatese gelecek olan böcekleri engeller. Böylece domatesleriniz sağlıklı yetişir.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

  • Bir saksıya yada bahçeye fesleğen tohumlarını ekin.
  • Daha sonra üzerine ilk sulama olduğu için toprağın emeceği kadar su dökün.
  • Fesleğen tohumları yedi gün içerisinde filizlenmeye başlar. Fesleğenler hızlı filizlenip büyümektedir.
  • Fesleğeni yetiştirdiğiniz yere dikkat etmeniz gerekir. Fesleğen gün ışığı isteyen bir bitkidir. Bu yüzden karanlık yerde fesleğen büyümez. Fesleğen sıcağı sevdiği için pencere kenarında, balkonda veya bahçede gün ışığı alan yerde büyür.
  • Fesleğenleri sulama kısmı oldukça önemli. Fesleğen su sevmez bu yüzden sıkça sularsanız yetişmez. Haftada bir kez fesleğenlere tüm kısmı su alacak şekilde sulamanız yeterli olacaktır. Fesleğenin yapraklarının sarardığını görürseniz çok fazla suladığınızı gösterir. Sararma olmaması ve iyi yetişmesi için haftada bir kez sulamanız gerekmektedir.
  • Fesleğenler olduktan sonra toplarken dikkatli olmak gerekir. Yaprakları koparmadan üst tarafından keserek toplayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi