Fiziğin alt dalları nelerdir?

Fiziğin alt dalları nelerdir?

Fizik alt dalları olarak 7 bölüme ayrılmaktadır. Bu dalları sıralaması nasıldır ? mekanik, optik, atom fiziği, termodinamik, elektrik ve manyetizma, nükleer fizik, katıhal fiziği olarak bilinmektedir.

Mekaniğin tanımı nedir: İnsan hayatında oldukça önemlidir. Mekanik biliminin yaşamsal şartlar için dünden bugüne yeri büyüktür. Bir çok alanda insan yaşamını kolaylaştırmak için mekanik teknolojisi kullanılmıştır. İlk sırada aklımıza gelen makina mühendisliği gelmektedir. Hayatımız kolaylaştırmada bir çok alanda makinalar üretilmektedir.

Termodinamik: Isı ve sıcaklık ısı aktarımını, ısı ile enerji şekil değiştirmesini inceleyen daldır.

Optik : Işığın yansıması, özellikleri ve madde etkileşimini inceleyen daldır.

Elektrik ve manyetizma: Elektrik ve yük akımı elektriksel kavramları inceler. Manyetizma elektromanyetik kuvveti manyetik alan içindeki gelişimi inceler.

Atom fiziği : Molekül ve atomları madde yapısını inceleyen daldır. Modern fiziğin ortaya çıkması klasik mekaniğin atomu oluşumu parçaları açıklamada yetersiz kalışı etken olmuştur.

Nükleer fizik : Atom çekirdeklerinin yapısının bağ, manyetik, dinamik, elektrik özelliklerini incelemektedir.

Katıhal fiziği : Yoğunluğu büyük özellikle kristal oluşumu atomları kristal içinde yerleşmesi, iletkenleri, yarı iletkenler yalıtkanları inceler.

Fiziğin alt dalları nelerdir?

Fiziğin alt dalları 7 bölüm olarak sıralanmaktadır.

1- Mekanik

2- Optik

3- Atom fiziği

4- Termodinamik

5- Elektrik ve manyetizma

6- Nükleer fizik

7- Katıhal fiziği

Eğitim, okul öncesi eğitim daha fazlası için linkimize tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz.

Fiziğin alt dalları nelerdir? VİDEO ANLATIM

Dersler cepte kanalına çok teşekkür ediyoruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ