GDO’lu İlaçların Çevreye Verdiği Zararlar

GDO’lu İlaçların Çevreye Verdiği Zararlar

Son zamanlarda oldukça artan genetiği değiştirilmiş yani GDO’lu ilaçlar çevreye kalıcı zararlar veren tehlikeli bir düşmandır. 

GDO bugün yediğimiz içtiğimiz çoğu üründe bulunan bir maddedir. GDO’lu ürün demek genetiği değiştirilmiş ürünler demektir. Meyve veya sebzenin daha kısa sürede büyümesi, renklerinin daha canlı olması için kullanılan GDO tüketildiğinde sağlık açısından zararlar ortaya çıkarmaktadır. Bununla birlikte bitkilere verilen GDO’lu ilaçlar bitkiyi zehirlemekle kalmıyor toprağı da zehirleyerek ekolojik sistemde birçok canlı türüne zarar veriyor. GDO’lu tohumlar ekildiği andan itibaren toprağa, o toprakta yetişen diğer bitkilere, o toprağın bitkileri ile beslenen tüm canlılara zarar veriyor.

GDO’lu İlaçların Çevreye Verdiği Zararlar

  • GDO organik bitkilerde dahil olmak üzere tüm bitkilerin genetiğini bozmaktadır. Buna sebep ise GDO’lu bitkilerde bulunan polenler tozlaşma yöntemiyle diğer bitkilere ulaştığında zehir yayılmış olacaktır. Buda GDO’lu olmayan bitkilerin bile zarar görmesine neden olacaktır.
  • GDO ilaçları verilen bitkileri yiyen hayvanların da genetiği bozulur. Genetiği bozulan hayvanları görünüşlerinde, üremelerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Kısaca hayvanların hayatların GDO yüzünden tehlike altındadır.
  • Çiçeklere konan arıların çoğu GDO zehri yüzünden ölmektedir. Kanada’da 37 milyon arının ölmesiyle uzmanların yaptığı araştırmada ölüm sebeplerinin tarım ilaçları olduğu belirlendi. Arılar gibi çiçeklerin polenlerine gelen birçok böcek türü de aynı sorun yüzünden ölmektedir.
  • Topraktan taban suyuna karışan GDO ilaçları denizleri, gölleri, dereleri kısacası su kaynaklarını da zehirlemektedir.

https://youtube.com/watch?v=id0hwUbr9gw

GDO’nun Hayvan Sağlığı Üzerindeki Zararları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ