Gerçek Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşı Özellikleri

Gerçek Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır? Oltu Taşı Özellikleri

Oltu taşı halk arasında, siyah inci veya siyah amber olarak da bilinmektedir. Ülkemizde rezervleri çok az olmasından dolayı çok kıymetli bir taş olan oltu taşı, yurt dışına ithal edilmektedir. İthal edildiği içinde ülke ekonomisine katkıda bulunur. Bu taşın çıkarılması çok zor olmasına rağmen işlenmesi oldukça kolaydır. Ülkemizde en çok Erzurum şehrinde önemli bir gelir kaynağıdır. Bu taşın bu kadar önemli olmasından dolayı sahteleri de üretilip satışa sunulmaktadır. Oltu taşının genellikle tespihlerde kullanıldığı bilinse de yüzük ve farklı aksesuarlarda da kullanılmaktadır. Tasarım alanında da değerlendirilen ve ilgi odağı olan oltu taşının sahtelerinin de şu an piyasada olduğu biliniyor. Gerçek oltu taşı nasıl anlaşılır yazının devamındadır. 

Gerçek Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır

Gerçek Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır?

Oltu taşı sürtündüğünde elektriklenme etkisi yaratır. Oltu taşını bir nesneye sürttüğünüzde çevresindeki eşyaları çekiyorsa yani mıknatıs görevi yapıyorsa gerçek bir oltu taşı demektir.

Oltu taşının gerçek olup olmadığını anlamak için diğer bir yöntem ise, oltu taşını nefes ile ısıtıldığında nefesteki buharı çeker ve nemlenir. Oltu taşını bir yere vurduğunuzda tok bir ses çıkar. Gerçek oltu taşı ağırdır. Oltu taşından yapıldığı iddia edilen nesne ağırsa yüksek ihtimalle gerçek oltu taşıdır. Gerçek oltu taşı nasıl anlaşılır sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır

Oltu Taşının Özellikleri Nelerdir?

Gerçek oltu taşı nasıl anlaşılır diye cevapladıktan sonra şimdi de özelliklerine bir göz atalım. Oltu taşının rengi siyahtır. Halk arasında kehribar olarak da bilinir. Gerçek oltu taşı depresyonu engeller ve mutluluk verir. Çok çabuk kırılırlar. Bundan dolayı yer altından çıkarılırken dikkat ister.

Sitemizde yer alan Çilek Nasıl Temizlenir? Çilek Temizleme Püf Noktaları yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ