Gıda Zehirlenmelerine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Gıda Zehirlenmelerine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi bozulmuş bir yemekten kaynaklanmamaktadır. Gıda zehirlenmesi çok şey ifade etmektedir. İnsanlar bazen neden zehirlendiğini bile bilmemektedir. Çünkü günlük olarak her zaman aynı gıdalar tüketilmektedir. Alınan bir gıda iyi bir durumda olabilir. Bu gıda evde zehirli bir hale bile dönüşmektedir. Yani gıda zehirlenmesi yanı başımızda olmaktadır.

Mesela basit bir meyve de oluşan basit bir çürük zehirli bir gıdaya dönüşür. İllaki bir yemeğin bozulmuş ya da kalitesiz olmasına hiç gerek yoktur. Bu gıda bizim günlerdir unuttuğumuz bir sebze ya da ette olabilir. Bu yüzden alınan her ürün gerekli şekilde saklanmalıdır. Zamanları bittiğinde tüketilmemelidir. Toplum olarak boşa gitmesini istememekteyiz. Fakat zarar oluşacağına boşa gitmesi daha mantıklıdır.

Gıda Zehirlenmesine Neler Sebep Olur?

Gıda zehirlenmesine bazen sebze bile neden olmaktadır. Yaptığımız salata durdukça zehre dönüşebilir. Yani uygun koşullarda saklanmalıdır. Özellikle gıda zehirlenmeleri et, süt ve yumurtadan kaynaklanmaktadır. Bu ürünler hayvanlardan kaynaklanmaktadır. Kesim sırasında etlerde bakteriler oluşmaktadır.

Her yerden et ya da süt alınması doğru değildir. Sütü pakette tercih etmelisiniz. İnsanlar sütün başında fazla durmak istememektedir. Çünkü süt kaynatmak sabır istemektedir. Çoğu bayanın sorunudur. Yani çok az şekilde kaynatır. Ama yine zehirlenmeye neden olmaktadır. Yumurta doğru saklanmadığında ve doğru kullanılmadığında gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır. Yani evimizde bu ürünler devamlı olarak bulunmaktadır.

Herkese bu ürünler çok yakındır. Sütü biz fazla tüketmesek bile çocuklarımız sütü çok tüketmektedir. Bunun için belli şekilde kaynatılmasına özen gösterilmelidir. Açık süt tercihiniz değil ise kaliteli ve doğru işlem görmüş sütler alınmalıdır. Gıda zehirlenmeleri bir yıl içinde çok fazla sayılara ulaşmıştır. Çok sayı da insanlar mide bulantısı, ishal ve baş dönmesi durumu ile acile başvurmaktadır. Eğer bu durumlarınız oluşuyor ise doktor kontrolü sağlamalısınız. Zehir daha fazla vücudunuzda yol kat etmeden tedavi başlanmalıdır.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ