Gıdaları Uzun Süre Taze Tutma Yöntemleri Nelerdir?

Gıdaları Uzun Süre Taze Tutma Yöntemleri Nelerdir?

Gıdaları Uzun Süre Taze Tutma Yöntemleri

Gıdaları daha uzun süre saklamak istiyorsunuz ama başarılı olamıyor musunuz? O zaman yazımızı okumaya devam ederek gıdaları nasıl uzun süre taze olarak saklayabileceğinizi öğrenebilir ve mutfakta bu bilgileri uygulayarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Gıdaları uzun süre taze tutma yöntemleri arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir;

gidalari-uzun-sure-taze-tutma-yontemleri

  • Sütün paketini ilk açtığınızda içine bir miktar tuz atınız. Tuz sütün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz. Serin ve karanlık yerde duran süt daha geç bozulacaktır. Buzdolabınızda muhafaza ederken de kapı kısmına değil en üst göze koyarsanız daha uzun süre taze kalacaktır.
  • Yeşillikleri uzun süre taze olarak saklamak için öncelikle iyice yıkayınız. Ardından sızdırdıktan sonra peçete yardımı ile fazla suyunu alınız ve yine peçete ile sararak bir plastik kap içinde saklayınız.

gidalari-uzun-sure-taze-tutma-yontemleri

  • Turp, havuç, salatalık gibi sebzeler tazeliği çabuk bozulan ürünlerdir. Eğer güzel muhafaza edilmez ise bir süre sonra buruşmaya başlar. Bu gıdaları eski tazeliğine kavuşturmak için buz ve su dolu bir kabın içinde bir süre bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • Keki kalıptan dökülmeden, dağılmadan çıkarmak istiyorsanız fırından çıktığında üzerine ıslak bez örterek 10 dakika kadar bekletin ve ardından çıkarınız. Kekin tazeliğini korumak için üzerini açık bırakmamaya özen gösterirseniz ve soğuk olmayan oda sıcaklığında muhafaza ederseniz uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

gidalari-uzun-sure-taze-tutma-yontemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ