Gıdalarınızın Bozulmaması için…

  Mide rahatsızlıklarından, birçok ciddi hastalığa sebep olan bozulmuş gıdalar insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Meyve, sebze, bakliyat gibi gıdalar bozulduklarında renkleriyle ve kokuları ile belli etmektedirler. Koku ve şekilde değişme olduğu gibi aynı zamanda tadında da acıma veya değişme meydana gelebilmektedir. Bozulmuş gıdalar tüketildiğinde insan sağlığını ciddi derecede etkileyebilmektedir. Bozulmuş gıdayı tüketen kişilerde besin zehirlenmesi meydana gelmektedir. Bozulmuş gıdalar midenizi etkilediği gibi diğer organlarınıza da kalıcı hasarlar bırakabilir. Bunun için yediğiniz gıdalar taze olmasına dikkat etmelisiniz.

gidalarinizin-bozulmamasi-icin-5

Hangi besinin nasıl bozulduğunu anlamak için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Her besinin bozulma sonucu meydana gelen değişimi farklıdır. Gıdaların sıcak ortamda saklamak daha çabuk bozulmalarını sağlamaktadır.

gidalarinizin-bozulmamasi-icin-4

Gıdalarınızı buzdolabında saklamalısınız. Ama her ne kadar buzdolabında saklasanız da belli bir taze kalma süresi vardır. Bu süre geçtikten sonra orda da bozulmaya başlayacaktır. Sebze ve meyvelerin tazeliğini anlamak için renklerine bakmanız yeterlidir. Bozulan meyve sebzelerin rengi solmaya ve buruşmaya başlar. Bu yüzde rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yeşil sebzeler ise koyu yeşil rengine döner ve yapraklarında çürümeler meydana gelmeye başlar. Meyvelerin bozulduğunu ise yine renginde ve kokusundan anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bozulan meyvenin tadında acıma veya ekşime olmaktadır.

gidalarinizin-bozulmamasi-icin-3

Et ve et ürünlerinin bozulduğunu ise yine renginde anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bozulan et ve et ürünleri yapışkan bir hal almaktadır ve kötü ekşi koku yaymaktadır. Süt ve süt ürünlerinin bozulduğunu rahatlıkla kokusundan anlayabilirsiniz. Ekşi koku yaymaya başlar. Turşunun bozulduğunu ise tadından rahatlıkla anlayabilirsiniz.

gidalarinizin-bozulmamasi-icin-2

Birçok gıdanın bozulduğu renginden, kokusundan veya şeklinden belli olmaktadır. Satın aldığınız ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz gerekir. Bozulmuş gıdalar zehirlenme gibi birçok kötü sonucu da beraberinde getirir.

gidalarinizin-bozulmamasi-icin-1

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ