Canım Anne

Giysilerimizi güve ve diğer böceklerden nasıl koruruz ?

Giysilerimizi güve ve diğer böceklerden nasıl koruruz ?

Giysilerimizi güve ve diğer böceklerden nasıl koruruz ?

giysilerin korunması

Mevsimlik Giysilerin Depolanmasında İpuçları

Sıcaklığın değişmesi bize mevsimin değiştiğini ve kullandığımız elbiselerin önümüzdeki yıla kadar ortadan kalkacağının habercisi. Tabi ki yeni mevsimin elbiselerini giymenin keyfini çıkarırken kaldırdığımız elbiselerimizin de gelecek yıllara sağlam ve eskimeden kalabilmesi için güvelere karşı önlemler almalıyız.

Güveleri Anlamak
Ergin güveler giysileriniz üzerindeki boşlukları kemirmezler ya da çiğnemezler. Sadece kıyafetlerinizin üzerine yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan küçük solucana benzeyen bireyler asıl zararı verenlerdir. Bir yumurta yığını bütün kıyafetlerinize zarar verebilecek kadar larvayı üretebilir.

Elbiselerinizi Kaldırmadan Önce
Giysilerinizi düzenleyin ve bir daha giymeyeceklerinizi ayırın.
Temiz görünüyor olsalar bile bütün parçaları tek tek yıkayın. Güveler kumaş parçalarından ziyade lekelere ve yemek parçalarına daha fazla ilgi gösterirler.
Kumaş yumuşatıcı, nişasta ya da çamaşır suyu gibi böcekleri çekecek maddeleri kullanmayın.
Etiketinde “sadece kuru temizleme” ibaresi olan ya da güveler tarafından zarar görmüş giyeceklerinizin hepsini bir arade kuru temizlemeye verin. Bu olağan güve yumurtalarını toplu olarak yoketmede iyi bir yöntemdir.
Bütün kumaşları depolayıp kaldırmadan once iyice kurulayın. Aksi halde nemin oluşturacağı küf böcekler için çekici bir madde olacaktır.
Pamuklu giyiceklerinizi ütülemek, ısının etkisiyle giyeceklerinizde olası bulunabilecek güve yavrularını yok etmenize yardımcı olacaktır.
Dolaplar
Dolapları boşaltın, içindeki toz ve kiri iyice temizleyin.
İçerisini control edin, küf ya da nemli kalıntılar ile karşılaşırsanız dezenfeksiyonunu yapın.
Olası bir böcek istilasına karşı dolapları inceleyip kontrol edin. Gerekli ise uygun bir insektisiti etiketindeki talimatlara uygun olarak uygulayın.
Eğer kumaş hurç vb. şeyler kullanıyorsanız, düzenli olarak yıkayarak oluşabilecek toz ve küflerden arındırın.
Depolama Önerileri
Şeffaf depolama araçları idealdir. Opak ambalajlar tercih edilebilinir. Giyeceklerinizi yakın zamanda kullanıcaklarınız üst sıralarda olacak şekilde dizin ve konteynerinizi (kap, sandık vb.) kapatın.
Böceklere yer bırakmamak için depoladığınız çanta ya da poşetleri vakumlayarak içindeki havayı alabilirsiniz.
Plastik depolama kaplarını ağızlarını sıkıca kapatmak suretiyle kullanabilirsiniz. Giysilerinizi yerleştirmeden once uygun dezenfektanlar ile içerisini temizlemelisiniz.
Karton kutular böcekleri çekerler. Eğer mutlaka kullanmak zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız, yeni olan kutuları tercih ediniz.
Sedirden yapılmış bir dolap ya da sandık güveleri kendisine çekmez. Ama unutmayın ki eski bir sandık güvelerin istilasına uygun şartları sağlayabilir.
Giysilerinizi, soğuk, karanlık, kuru ve iyi havalandırılmış bir alanda depolamaya özen gösterin.
Haşere ve Böcek Kovucular
Sedirden yapılı materyaller güveleri kovucu özellik gösterir. Sedirden yapılmış ufak top ya da blok şeklinde parçaları çorapların etrafına ya da içine koyarak elbislerinizin arasına yerleştirebilirsiniz. Birkaç yılda bir kokunun yenilenmesi için sedir parçalarını değiştirebilirsiniz.
Naftalin güveleri giysilerden uzak tutan başka bir maddedir. Fakat kullanılması risklidir ve kanser riski taşımaktadır. Çocukların bulunduğu alanlarda bu maddeyi kullanmak çok tercih edilebilir bir seçenek değildir.
Güvelere karşı doğal bir alternatif olarak da kurutulmuş tercih edilebilir. Kurumuş bitkiler haşerelere karşı caydırıcı özellik gösterir. Lavanta, gül, nane, kekik ve karanfil gibi bitkilerin kurusu paketler içerisinde giysilerin arasına yerleştirilebilir. Ayrıca bitkisel yağlara batırılmış pamuk parçaları da bırakılabilir.
Belli türlere ait elbise güvelerini kontrol etmek için tuzaklar satın alabilirsiniz, bu tuzakların sahip olduğu yapışkan yüzeyler kaçmalarını engelleyecektir.
Kaynak:https://www.facebook.com/ElineSaglik Ekibine Teşekkür Ederiz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın