Gluten Nedir? Faydalımıdır Zararlımıdır?

Gluten Nedir? Faydalımıdır Zararlımıdır?

Gluten nedir, glutenin zararları nelerdir, gluten faydalı mıdır, gluten hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdan bulabilirsiniz.

Gluten Nedir?

Sürekli duyduğumuz ama çoğumuzun tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz Glutenin bilimsel açıklaması katı cisimleri birbirine bağlayan madde olarak geçmektedir. Gluten hemen hemen yediğimiz her hazır gıdada bulunmaktadır. Özellikle ekmeklerin lastiğimsi yapısı gluten sayesinde olmaktadır. Zararsız gibi gösterilse de gluten içinizde şişen ve zararlı bir katkı maddesidir. Özellikle bazı hastalık grubunda olanların glutene karşı alerjisi vardır ve bu alerjiler ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Gluten olmadan ekmek ve un ürünleri mayalanmaz, kabarmaz. Bir protein grubunda olan glutenin elastik yapısı çoğu fırın ürününde mevcuttur.

Glutenin Zararları Nelerdir?

  • Bağışıklık sisteminin genetik yapısını bozmaktadır. Buda bağışıklık sisteminde güç kaybına ve hastalıklara karşı dirençsiz olmaya neden olmaktadır.
  • Özellikle bağırsaklara ve sindirim sistemine zararları çoktur. Gluten bağırsak ve sindirim sistemine neden olup Çölyak hastalığına davetiye çıkarmaktadır.
  • Sindirilmesi zor olduğu için sindirim problemleri ortaya çıkarmaktadır.
  • Glutenin neden olduğu ciddi hastalıkalr arasında kanser, ALS, alzheimer, otizm, diyabet, kısırlık gibi hastalıklar yer almaktadır.
  • Gluten de tıpkı şeker gibi beyinde bağımlılık yapmaktadır. Glutenli ve şekerli yiyecekler çok tüketildiğinde sürekli acıkma, daha fazla yemek yeme sorunları ortaya çıkmaktadır.
  • Glutenli gıdalar ile sürekli beslenmek obezite riskini de ortaya çıkarmaktadır.

Sağlıklı bir hayat için özellikle çocuklarınızın beslenmesinde gluten ve şeker gibi besinleri minimum düzeyde tutmaya çalışın. Sitemizde yer alan diğer sağlık konularını da bakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ