Göz Batmasına İyi Gelen 6 Şey

Göz Batmasına İyi Gelen 6 Şey

Vücudumuzdaki en hassas organlardan biri gözdür. Gözlerimizde; bazen çeşitli maddelere gösterdiği hassasiyet veya hava kuruluğundan ötürü batmalar yaşayabiliriz. Gözdeki batma sorunu uzun sürüyorsa, bu durum ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Göz batmanız geçmiyorsa mutlaka bir göz doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin. Ara sıra yaşadığınız batma sorunları için birkaç basit formülle, bu problemden kurtulabilirsiniz. Gözlerinizi rahatlatacak formülleri gelin birlikte inceleyelim.

*Rendelenmiş patates ile gözlerinize kompres uygulayıp 10-15 dakika bekletin. Uygulama esnasında gözlerinizi açmamaya özen gösterin. bol suyla yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

*Gözleriniz bakteriyel bir sebeple batıyorsa, eşit miktarda bal ve ılık sütü karıştırıp damla olarak kullanın. Balın antibakteriyal özelliği sayesinde gözünüzdeki batmadan kurtulmanız mümkün olabilir.

*İki tatlı kaşığını bol buzlu suda birkaç dakika beklettikten sonra gözlerinize 10 dakika kadar kompres yapın. Gözlerinizdeki oluşan batma ve yanma hissinin geçtiğini göreceksiniz.

*İki adet poşet çayı ılık suda beklettikten sonra suyunu hafifçe sıkarak gözlerinize 10 dakika kompres yapabilirsiniz. Bu uygulama da hem gözlerinizi dinlendirir hem de batma hissini giderir.

*Soğuk salatalık dilimleri de gözler için muhteşem rahatlatıcı olabilir. Gözlerinizin üzerine koyduğunuz salatalık dilimlerini 15-20 dakika kadar bekletin. Ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz.

*1 tatlı kaşığı papatyayı sıcak suda 15 dakika kadar demleyin. İyice süzün, papatya suyu ılındıktan sonra bir pamuk yardımıyla gözlerinize sürün. Müthiş bir rahatlama hissedecek, gözlerinizdeki batmadan kurtulacaksınız.

Gözlerimiz bizim en çok çalışan ve yorulan organlarımız olduğundan onlara düzenli olarak bakım yapmakta fayda vardır. Bahsettiğimiz pratik formülleri herhangi bir sorun yaşamasanız bile ara sıra uygulamak gözlerinizi dinlendirecek ve rahatlatacaktır. Unutmayın siz onlara ne kadar iyi bakarsanız onlar da dünyaya güzel bakmaya devam edecektir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ