Güneş Yanığının Zararları

Güneş Yanığının Zararları

Güneş Yanığının Zararları

Yaz aylarının gelmesi ile beraber güneşin zararlı etkileri de hem cildimize hem de sağlığımıza olumsuz etki etmeye başlamıştır. Güneşin zararlı ışınları yüzünden cilt hastalıklarından tutun da cilt kanserine varacak kadar olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Deri kanserine en büyük etken güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun için güneş ışınlarının zararlı yanı olan UVR ışınlarına dikkat etmek gereklidir. Korunmak için özellikle güneş ışınlarının en dik açı ile geldiği sabah 11 akşam 3 saatleri arasında mümkün mertebe dışarıya çıkmayınız. Güneşlenmek isterseniz de bu saatler dışında tercih ediniz ve mutlaka güneş kremi kullanınız. Ancak unutmamalısınız ki güneş kremleri de %100 koruma sağlamaz.

gunes-yaniginin-zararlari

   Güneş yanığının zararlı etkileri

  • Cildin normalden daha kısa sürede yaşlanmasına sebep olmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi ile beraber yeryüzüne gelen zararlı ışınlarını miktarı artmıştır. Bundan dolayı da güneş yanıkları, cilt tahribatları da giderek artmaktadır. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalan insanlar da ciltte erken yaşlanma tespit edilmiştir.
  • Güneş yanığı ciltte lekelenmelere sebep olmaktadır.

gunes-yaniginin-zararlari

  • Deride kalınlaşmanın yanı sıra opak, mat bir görünüm oluşur.
  • Kırışıklıklar ve çizgilerde artış meydana gelir. Bu durum hemen hemen herkesin istemeyeceği bir durumdur. Bunun için önleminizi almalısınız.
  • Deri bağışıklık sistemi zayıflar. Bundan dolayı da daha çabuk tahriş olur, zedelenir.

gunes-yaniginin-zararlari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ