Halı Seçiminde Neler Dikkat Edilir?

Halı Seçiminde Neler Dikkat Edilir?

Günümüzde üretilen halılar, iplikler, naylon, polyester, akrilik ve yün karışımlarından oluşmaktadır. Halıların ana maddesi iplikten oluşmaktadır. Bu iplik çeşitleri şöyledir: akrilik, polyester, yün, polipropilen olarak adlandırabiliriz.

Yün halılar, hem sağlık bakımından hem de yumuşaklık bakımından yüksek bir performansa sahiptir. Akrilik halılar, yün gibi görünse de yün kadar dayanıklı ve uzun ömürlü değildir. Polyester, kolaylıkla temizlenebilir parlak bir yapıya sahip bir ipliktir. Polipropilen, küfe çok dayanıklı bir halıdır kolay, kolay leke tutmaz.

Halı seçerken hem maliyeti ucuz hem güzel kaliteli bir halı almak isteriz. Fakat bunu her zaman bulmak mümkün olamayabiliyor. Çoğu yerde ucuz ve göze hoş gelen halılara denk geliyoruz. Tabi ki herkes alıp evine güzel, güzel sermeyi ister. Biz şimdi halı alırken nelere dikkat etmeliyiz onları gözden geçirelim. Öncelikle alacağınız halının nerede kullanılacağı, Halı güneş ışığına maruz kalıyor mu, halıyı sürekli kullanmadığınız bir odada mı yani misafir odasın damı kullanacaksınız yoksa çocuk odasın damı, bu şartlara göre halı seçmelisiniz.

Çocuk odası için alınan bir halıda, çizgi kahramanları halılarda yaşatılmalıdır. Salonda kullanacak halı ise, kaba ve çok koyu renklerde olmamalıdır. Mesela koridor gibi çok basılan halılar çok daha kaliteli olmalıdır, en kalitelisi olmalıdır ki yıpranma payı daha az olsun. En iyi ve sağlıklı halı bildiğimiz üzere tabi ki yün halıdır. Halılardaki renk seçimi ise, kişiye ait bir seçenektir. Açık renk halılar her zaman odamızı daha ferah göstermektedir.

Yün halılar, günümüzün en çok tercih edilen halı cinsindendir. Ama fiyat bakımından bütçemizi zorlayabilir. Maliyeti yüzünden çok sıcak bakıl masada, en uzun ömürlü ve kullanışlı halı yün halıdır. Halılar artık çok modern ve popüler çeşitlerde sunulmaktadır müşterilere.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ