Hamile Kalmak İsteyenler İçin Tedavi Yöntemleri

Hamile Kalmak İsteyenler İçin Tedavi Yöntemleri

Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler için artık oldukça gelişmiş ve başarı şansı yüksek birden fazla tedavi uygulanmaktadır. Özellikle tüp bebek tedavisi ülkemizde çiftlerin en fazla başvurduğu çocuk sahibi olma yöntemidir.

Çoğu çift üreme sorunları nedeniyle uzun yıllar boyunca denemelerine rağmen çocuk sahibi olamaz. Bu gibi durumlarda ise tıp devreye girer. Günümüzde birden fazla çocuk sahibi olmak için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tüp bebek, donasyon, taşıyı annelik ve aşılama bu tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.

Tüp Bebek Yöntemi

Tüp bebek yöntemi ülkemizde ne fazla bilinen ve tercih edilen yöntemdir. Tüp bebek yönteminde başarı şansı genelde yüksektir. Fakat tedaviye uygun olmanız gerekir. Tüp bebek tedavisi anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilip embriyo haline geldiğinde tekrardan anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Bu yöntemde ilk olarak anne adayına ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin amacı yumurtalıkları olgunlaştırıp döllenmeye hazır hale getirmektir.

 

Donasyon Yöntemi

Donasyon yöntemi ülkemizde yasal olmayan ve dini açıdan pek fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. Donasyon kısaca başkasının üreme hücresi ile hamile kalma yöntemidir. Yumurtalıkları verimsiz ve çalışmayan kişilerde donör adı verilen yumurta bağışçısından yumurta alınır. Daha sonra baba adayından alınan spermler ile laboratuvar ortamında birleştirilip asıl anne adayının rahmine yerleştirilir. Hamileliği asıl anne adayı gerçekleştirir fakat temelde eşinin ve başka birinin çocuğunu taşımış olur.

Aşılama Yöntemi

Aşılama yöntemi tüp bebek tedavisine başvurmadan önce yapılmaktadır. Aşılama yönteminin amacı anne rahminde birleşmeyen üreme hücrelerinin birleşmesine yardımcı olmaktır. Erkekten alınan sperm hücreleri anne adayının rahmine enjekte edilir. Bu yöntemler hamile kalma şansı yüzde 20 oranında arttırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ