Hamileliğe Engel Olan Etkenler

Hamileliğe Engel Olan Etkenler

Gebeliğe Engel Olan Etkenler

Yapılan bilimsel araştırmalara göre her 8 kadından biri normal yollar ile hamile kalamamaktadır. Hamile kalamamanın birçok nedeni bulunmaktadır. Hamile olmayan neden olan etkenlerin bazıları doğuştan veya genetik olurken bazıları ise sadece kadının yarattığı sorunlardan veya sebep olduğu çeşitli etkenlere bağlıdır. Gebeliğe engel olan etkenler ve çözüm yolları ise aşağıdaki gibidir. Bu etkenlere dikkat ederek daha kolay hamile kalabilirsiniz.

hamilelige-engel-olan-etkenler

  • Fazla kilo veya aşırı zayıflık: Aşırı alınan kilolar yumurtlama düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Aynı şekilde aşırı kilo kaybı, zayıflık durumunda da yumurtalıklar olumsuz etkilenir ve hatta yumurtlama tamamen durabilir. Bunun için sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmek sağlıklı bir gebeliğin en temel kuralıdır.
  • Hormonsal nedenler: Şeker, tiroid gibi hastalıklar hormonların dengelerinin bozulmasına neden olarak hamileliği önlemekte veya gebe olma şansını azaltmaktadır.
  • Hastalıklar: Bazı hastalıklar kadınların fallop tüplerinin kapanmasına neden olmaktadır. Bunlardan bazıları ise cinsel yolla bulaşan hastalıklar, miyom ve polip gibi yapılanmalardır.
  • Alkol, sigara, içki gibi kötü alışkanlıklarda gebelik oranını düşürmektedir.
  • Stres, yorgunluk, aşırı tempolu ve yorucu bir yaşam, iş hayatı gibi nedenlerde gebelik şansını azaltan etkenlerdir. Bunun için olabildiğince sinir, stresten uzak durulmalı, sakin ve dingin bir hayat tarzı seçilmelidir.
  • Yaşın ilerlemesi de yine gebelik şansını düşüren bir etkendir. Yaş ilerledikçe yumurtalıkların düzeni bozulmaya ve yavaşlamaya başlar. Buna bağlı olarak da gebelik şansı azalır.

hamilelige-engel-olan-etkenler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ