Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nedenleri- Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nedenleri- Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Kadınların hayatlarında geçirdikleri en zorlu süreçlerden biri olan hamilelikte yaşanan göğüs ağrılarının belli başlı nedenleri ve çözümleri bulunmaktadır.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nedenleri

Hamilelik döneminde sıkça yaşanan sorunlardan biri olan göğüs ağrıları genelde ciddi olmayan ve hormonların etkisi ile ortaya çıkan ağrılardır. Hamilelikte göğüslerde şişlik, hassasiyet, dokunmada bile ağrı hissetme, sertleşme gibi sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların temelinde genellikle vücutta yaşanan hormonsal değişiklikler yatmaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında genellikle ortaya çıkan göğüs ağrıları dokuz ay boyunca devam eder. Bunun sebebi hormonların her geçen gün artması ve değişmesi ile birlikte vücudunuzda yaşanan değişikliklerdir. Çoğu kişi tarafından hamilelik belirtisi olan göğüs ağrıları 4.haftadan itibaren anne adaylarının çoğunda görülür. Ayrıca göğüs ağrısına neden olan diğer durumlar hazımsızlık, anemi, stres, bebeğin her geçen gün anne karnında büyüdüğü için baskı yapması, gaz ve bağırsak sorunları, kalsiyum eksikliği olabilir. Göğüs ağrılarınız çok şiddetli ve dayanılmayacak düzeyde ise mutlaka doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Hamile kadınlarda yaşanan göğüs ağrısını evde geçirmek için ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutulabilir. Sıcak su torbası ağrıyan bölgenin rahatlamasına neden olacaktır.
  • Çok fazla dar, rahatsız çamaşırlar giyinmekten kaçının. Pamuklu ve rahat olan çamaşırları tercih etmenizde fayda var. Rahat olmayan çamaşırlar göğüs ağrısını arttırabilir.
  • Zencefil, nar suyu tüketmeniz de göğüs ağrılarınızı dindirecektir.
  • Doğal yağlar ile göğsünüze masaj yapmak ağrılı bölgenin acısını hafifletecek ve derinizin çatlamasına engel olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ