Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve organların sağlıklı gelişimi için hamilelikte kullanılan vitaminler ve mineraller önem taşır. Bunlara bebeğin ihtiyacı olduğu gibi anne adaylarının da ihtiyacı vardır. Hamilelikte vitamin eksikliği ciddi problemlere yol açabilir, bebek de zarar görebilir. Bu nedenle hamile kalındığından itibaren hamilelikte vitamin kullanımı konusu dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Ancak vitamin kullanımı için kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemek gerekir. Mutlaka doktorun önerdiği şekilde ve önerdiği vitaminler kullanılmalıdır.

hamilelikte-kullanilan-vitaminler
Hamilelikte Kullanılan Vitaminler

Hamilelikte Vitamin Kullanımı

Sitemizde yer alan Çift Rahim Nedir? Çift Rahimin Zararları konulu yazımızı da okumanız faydalı olacaktır. Ayrıca bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederseniz faydalı ve güncel içeriklerimizi de kaçırmamış olursunuz.

Hamilelikte kullanılan vitaminler bebeğin gelişimini ve sağlığını desteklemesinin yanı sıra hamile kadınların bu dönemlerini daha rahat ve sorunsuz geçirmelerini sağlar. Ancak doğru vitamin kullanımına çok dikkat etmek gerekir. Çünkü hamilelikte yanlış ilaç kullanımı plasenta aracılığıyla bebeğin de zarar görmesi ve yaşamının tehdit altında olması anlamına gelir.

hamilelikte-kullanilan-vitaminler
Hamilelikte Hangi Vitaminler Kullanılır

Hamilelikte Kullanılan Vitaminler Nelerdir?

Hamilelikte kullanılan vitaminler mutlaka doktor tarafından önerilmiş olmalıdır. Aşağıda kadın doğum uzmanları tarafından hamile kadınlara önerilen bazı vitaminler ve yararları yer alır.

Folik Asit

Hamilelikte kullanılan vitaminler denince en önemlisi folik asittir. Hamile kalma planı yapanların da 3 ay önceden başlaması gereken folik asit bebeğin anormal bir durum yaşamasını engeller. Folik asit bakımından zengin olan besinler mercimek, ıspanak, fındık, fıstık, ceviz, baklagiller ve yumurta sarısıdır.

Omega 3

Hamilelik süresince haftada mutlaka 2 kez balık tüketilmesi annenin ve bebeğin Omega 3 ihtiyacını karşılar. Omega 3 bebeğin beyin gelişimi için önemlidir.

Kalsiyum ve Magnezyum

Doktorlar tarafından yapılan tetkikler sonucunda anne adayında kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı tespit edilmesi halinde takviye edici ilaçlar önerilir. Hamilelik boyunca düzenli olarak süt içmek ve süt ürünleri tüketmek kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına destek verir.

Kan İlaçları

Anne adayında kansızlık ile ilgili bir tespit yapılması durumunda doktorlar doğum sırasında meydana gelebilecek kanamaları da hesap ederek kan takviyesi önerebilirler.

hamilelikte-kullanilan-vitaminler
Hamilelikte Vitamin Kullanımı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ