Canım Anne

HANIMEFENDİ: İKİ ŞİŞLE PATİK NASIL YAPILIR? KOLAY PATİK YAPIMI, ŞIK RAHAT GÜZEL PATİK MODELLERİ

HANIMEFENDİ: İKİ ŞİŞLE PATİK NASIL YAPILIR? KOLAY PATİK YAPIMI, ŞIK RAHAT GÜZEL PATİK MODELLERİ

HANIMEFENDİ: İKİ ŞİŞLE PATİK NASIL YAPILIR? KOLAY PATİK YAPIMI, ŞIK RAHAT GÜZEL PATİK MODELLERİ

İKİ ŞİŞLE PATİK NASIL YAPILIR? KOLAY PATİK YAPIMI, ŞIK RAHAT GÜZEL PATİK MODELLERİ

şekil neden mi ters duruyor!!!

 örgünüzün yönü bu şekilde: bilekten başlanıyor tabana doğru örülüyor. taban bitiminde kesilip alttan iğne iplikle dikiliyor. istediğiniz modeli yapabilirsiniz. burdaki model bence çok şık ve kibar durmuş. anlatmaya çalışacağım. benim ayak numaram 40. bu örgüden başlangıç ilmeğini sayıp verecektim ancak  ipin nosunu şişin nosunu bilemedim.bu patiği bir kermesden siteye koyabilmek için aldım. modeli çok hoşuma gitti. bu modele ipin kalınlığına yada bileğinizin kalınlığına göre 40- 50 ilmekle başlanabilir. ölçü alırken yapılacak en iyi şey tahmini ilmekle başlayıp birkaç sıra ördükten sonra bileğinizi ölçmektir. (aldığınız iplerin üzerinde kaç ilmek kaç cm eder yazar ancak her zaman tutmaya bilir, sizin örgüyü ne kadar sıkı ördüğünüz, kaç no şişle ördüğünüz de önemlidir)

gerekli malzeme: şiş, tığ, iki renk ip

YAPILIŞI:
benim patiğimde 52 ilmek ile büyük ihtimalle 3 -3,5 no ile örgüye başlanmış. bilek ölçünüze göre başladıktan sonra 4-5 sıra haroşa örüyorsunuz.Diğer renk iplik ile 1düz örüp 1 örmeden(1 boş) devam ediyorsunuz. tam ortaya geldiğinizde 1 boşdan sonra ilmeği tığa aktarıp şekildeki gibi aynı ilmek üzerine 10 uzun trabzan (trabzan değilde örümcek ayağı gibi uzun ilmekler çekip kapatıyorsunuz)  yapıyorsunuz. sonra tekrar şişe geçip 1boş 1 düz 1boş 1düz devam ediyorsunuz. dönüşte boş ilmekler gene boş olacak şekilde ters örgüyle alınır(diğer renk ipinizin modelin arkasında kalması için ters örgü yapacak gibi ipi şişin arkasına alıp boş ilmeği almalısınız) diğer ilmekler düz örülür. sıra bitiminde ilk renginize geçip iki sıra düz örgü yapıyorsunuz(böylece 1 sıra haroşa oluşuyor).trabzanların başınıda bir ilmek gibi örüyorsunuz(toplam 9 ilmek olmalı). başa döndüğünüzde tekrar diğer renkle ilk yaptığınız işlemi yaspıyorsunuz. ayak boyunuza göre 5-7 çiçek oluşunca 7-10 sıra haroşa örüp örgüyü bitiriyorsunuz. son olarak bilek kısmından ayak ucuna kadar iğneyle dikip patiğimizi bitiriyoruz.

Umarım anlaşılır olmuştur. deneyenlere kolay gelsin. yorumlarınızı bekliyorum. hoşcakalın.

ŞEKİL 2 NİN YAPILIŞI:

Bu patiğimizde genelde herkesin deryabaykaldan bildiği bir patik. arkadaşımın anneannesi yapıp hediye etmişti. şekil başlangıç noktası anlaşılır olsun diye ters duruyor. üçgenin alt ucundan başlayıp(3  ilmek) ipin kalınlığına göre 10- 15 sıra haroşa yapıyorsunuz. bunu yaparken her iki taraftan 1 ilmek arttırıyorsunuz. haroşalarınız bitince her ilmekten 1 ilmek arttırarak ilmek sayınızı iki katına çıkarıp lastik örgü ile devam ediyorsunuz.  ayak boyunuza göre uzunluğunu ayarladıktan sonra  ilmek sayınızı tekrar yarıya düşürüp(her ikiilmeği bir örerek) ikinci üçgen için her iki yandan bir azaltarak örmeye devam ediyorsunuz. başlangıç ilmek sayınıza ulaşınca kesiyorsunuz .örgüyü ikiye katlayıp şekildeki gibi üçgenin bir ucunu dikip(bağ ile bağlayarak) diğer ucunu boş bırakıp kalan yanları dikiyorsunuz.  bağınızıda yapınca güle güle giyiyorsunuz. kolay gelsin.

ŞEKİL 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın