Hayvan Sevgisi Ve Çocuklar

Hayvan Sevgisi Ve Çocuklar

HAYVAN SEVGİSİ VE ÇOCUKLAR

Çocuk büyütmek dünyada en çok emek harcanması gereken, çok büyük bir sorumluluktur. Doğduğu andan itibaren itibaren çocuklar çevrelerindeki gördüklerini anlamaya ve anlamlandırmaya başlarlar. İlk ve en güzel eğitim çocuğunuzun ailede göreceği eğitimdir. Bu aşamada ilk olarak çocuğunuza doğada yalnız olmadığını ve doğayı diğer canlılarla paylaştığını öğretmeniz gerekir ki daha mutlu daha sosyal bir varlık olarak hoşgörülü bireyler yetiştirebilin. Çocuğunuz doğayı hayvanıyla bitkisiyle bir bütün olarak gördüğünde hayatları da o derece güzelleşecektir.

     Hayvan sevgisini çocuklarınıza aşılamak çocuğunuzun daha sevecen, duygusal ve neşeli olmasına sebep olacaktır. Günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok sorunun sonrasında oluşan stres ve gerginliği hayvanları severek uzaklaştırabilirsiniz. İster evinizde besleyin isterseniz de dışarıda ki hayvanlara karşı olsun çocuğunuza mutlaka hayvan sevgisini aşılamanızı öneririz. Hayvan sevgisini öğrenerek büyüyen çocuklar olaylara karşı daha sakin daha ılımlı ve hoşgörülü yaklaşabilirler. Sevmeyi ve sevilmeyi öğrenir, sosyalleşme sürecini daha hızlı ve başarılı bir şekilde atlatabilir. Dostluk kavramları gelişeceğinden daha paylaşımcı ve yardımsever bireyler olurlar. Korkularından daha çabuk sıyrılabilen çocuklar empati kurmayı ve başka bir canlıya saygılı olabilmeyi yine hayvan sevgisi yoluyla öğrenebilirler.

blank

Özellikle küçük yaştaki çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları durum sabırlı olabilmek ve beklemeyi öğrenebilmektir. Hayvanlarla büyüyen çocuklar sabırlı olabilmeyi öğrenirler. Çocuk ve hayvan ilişkisi en saf en doğal ilişkilerdendir. Çocuklarınıza hayvanları sevmeyi öğrettiğiniz takdirde birçok açıdan fazlasıyla gelişmiş özelliklere sahip bireyler yetiştirecek onların ileriki yaşlarında hayatlarını çok daha kolay sürmelerine yardımcı olacaksınız. Bu konuda yapılan araştırmalar hayvanlarla büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin diğer çocuklara oranla daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak hayvan sevgisi gelişmiş çocukların iletişim kurma becerileri de gelişmiştir bu nedenle çocuklarınıza öğretmeniz gereken en önemli kavramlardan birinin bu olduğunu unutmamalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ