Canım Anne

Hibrit Tohum Nedir?

Hibrit Tohum Nedir?

Son zamanlarda çok fazla merak konusu olan hibrit tohumunun ne anlama geldiğini ve faydaları hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

Hibrit Tohum Nedir?

Hibritleme işlemi saf ve tüm genleri taşıyan anne ve babanın mezlenmesi sonucu elde edilen ayrıca daha fazla özelliğe sahip olan tohumlara hibrit tohum adı verilmektedir. Özetle hibrit tohumlar daha verimli ve daha fazla besin değerine sahip olan tohumlardır. Hibrit tohumun elde edilmesi işlemi olan hibritleme çoğu kişi tarafından genleri ile oynanıldığı düşüncesi yaratır. Fakat bu işlem GDO ile alakası olmayan tamamen yüksek kaliteli ve verimli tohumlar elde edilmek için yapılmaktadır.

Hibrit tohumlar doğal olarak yapılan melezleme işlemi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hibrit tohum ve GDO’lu tohumları birbirine karıştırmamak gerekir. Hibrit tohumlar yüksek sıcaklık değerlerinde bozulmama yani sıcaklığa dayanma dirençleri yüzünden daha kalitelidir. Daha uzun ömürlü ve verimli olan hibrit tohumlar son zamanlarda oldukça popüler olmuştur.

Hibrit Tohum Avantajları

  • Hibrit tohumun elde edilmesi ve maliyeti oldukça düşüktür. Sürekli artan dünya nüfusunda hibrit tohumları ucuz gıda elde etmek için oldukça avantajlıdır.
  • Hibrit tohumlar daha verimli yani içerisindeki besin değerleri daha yüksek olan tohumlardır. Hibrit diğer adıyla melez tohumlar tamamen saf bir şekilde üretilir.
  • GDO’lu tohumlara karşı üretilen hibrit tohumlar yüksek sıcaklığa karşı daha dayanıklıdır. Diğer tohumlar yüksek sıcaklıkta bozulurken hibrit tohumlar yüksek sıcaklıkta bile verimlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ