Hoşgeldin Bebek

Hoşgeldin Bebek

HOŞGELDİN BEBEK YAŞAMA SIRASI SENDE
Şair ne güzel de demiş ‘hoş geldin bebek, yaşama sırası sende’ diye. İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Yaşamın doğal döngüsü bu şekildedir. Ancak bu döngüdeki en güzel şey doğumdur. Cinsiyeti ne olursa olsun yeni doğmuş bir bebek sevdiklerini sevince boğar. Soyun devamı, genetiğin aktarılmasının yanında, getirdiği yaşama sevinci sayesinde ailedeki herkesin baş tacı olur bebekler.

yasama-sirasi-sende

Ancak bir bebeği özellikle de hayat şartlarının bu denli zor olduğu bir dönemde sadece dünyaya getirmek yeterli değildir takdir edersiniz ki. Anne karnındaki ilk anlarından itibaren, bir bebeğin gelişmesi ve büyümesi sırasında ebeveynlerin alması gereken çok büyük sorumluluklar bulunur.

yeni-doğan-bebek

Anne karnındayken, en güvenli şekilde dünyaya gelmesi için hazırlıklar yapılmalıdır. Hamilelik durumunda annenin olumsuz anlamdaki tüm etkilerden uzak durması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki annenin yaşayacağı fiziksel ve duygusal tüm olumsuzluklar bebeği de etkilemektedir.

hosgeldin-bebek

Bebeklerin anne rahmine ilk düştükleri andan itibaren devamlı geliştikleri ve her an dış dünyadan etkilendikleri unutulmamalıdır. Annenin dengeli beslenmesi, uykusuna dikkat etmesi, tüm bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durması bebek için çok önemlidir. Bunlar dışında annenin içinde bulunduğu ruh halini, bebeğin de hissettiğinin unutulmaması çok önemlidir.

bebek-ve-anne

Bebek dünyaya geldiği zaman da yine kendisi için en uygun fiziksel ve duygusal koşulların hazır olması gerekir. Sağlığı açısından uygun hijyen koşullarının eksiksiz olduğu bir ortam ilk aşamada en önemli şeydir.

ilk-nefes

Bebeklik, insanların ebeveynlerine en çok ihtiyaç duydukları zaman dilimi. En savunmasız anında çok iyi bakılan bir bebek, büyüdükçe her anlamda sağlıklı bir birey olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektir. Günümüzde pek çok bilim adamı, insanların psikolojik sorunlarının temelinde bebeklik ve çocukluk yaşantılarının yattığını belirtmektedir. Bu nedenle bebeğinize güzel bir hoş geldin bebek demeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ