Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sonbahar ve kış aylarının yaklaşması ile beraber grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da artış görülmeye başlamıştır. Grip ve soğuk algınlığında imdadımıza koşan ıhlamur bitkisinin sağlık açısından çok fazla faydası bulunmaktadır.

   Ihlamur bitkisi haziran ve temmuz aylarında sarımsı çiçekler açan ve hoş kokulu bir bitkidir. Yumuşak tadı ve mis gibi kokusu ile sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Ihlamurun faydaları arasından birkaçı ise aşağıdaki gibidir;

ihlamurunfaydalari-nelerdir

  • İlk olarak grip ve soğuk algınlığa karşı hem koruma sağlar hem de grip olduğunuzda bağışıklığı kuvvetlendirerek daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.
  • Ihlamur boğazları yumuşatarak öksürüğe karşı iyi gelmektedir.
  • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayarak direnci artırır.
  • Ihlamurun sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır. Sinirleri yumuşatarak daha sakin olmanızı sağlar. Kaygıyı azaltır.
  • Cilt ve göz sağlığına iyi gelir. Demlediğiniz ıhlamuru pamuk yardımı ile göz kapaklarınıza koyar ve bekletirseniz hem bu bölgedeki oluşa bakterilerin yok olmasını sağlarsınız hem de gözlerinizin dinlenmesine yardımcı olursunuz.

Ihlamur bitkisinin demlenmesi: Ihlamurun demlenmesini pek çok kişi yanlış bilir ve yanlış uygular. Halk arasında ıhlamur daha çok kaynatılarak tüketilse de doğrusu sıcak suyun içine atılarak demlenmesinin sağlanmasıdır. Sıcak suyun içine atınız ve 10-15 dakika kadar demlenmesini sağlayarak tüketiniz. İster sıcak isterseniz de ılık tüketebilir, içerken içine bal veya limon ilave edebilirsiniz

ihlamurunfaydalari-nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ