İlgi Eksiliği ve Güvensizlik

İlgi Eksiliği ve Güvensizlik

ÇOCUK GELİŞİMİNDE İLGİ VE GÜVEN  

Çocukların gelişimleri anne baba için tabi ki de en önemli konulardandır. Doğdukları andan itibaren hayatlarında geçirmeye başladıkları her anda onların yanlarında olmak, anne baba olarak çocuklarına sevildiklerini hissettirmek oldukça önemli bir konudur. Hem sevgiyi hem de kendilerine güvenildiğini bilmeleri çocuk gelişiminde önemli yer ederken, ilgi eksikliği ve güvensizlik çocukların tüm hayatlarını olumsuz etkileyebilecek bir unsurdur.

cocuk-ilgi1

Çocuklarınıza sevildiğini hissettiren

Çocukların büyüme süreçlerinde en çok önemsedikleri konulardan biri, sevildiklerini hissetmektir. Bazı yetişkinler ‘çocuk onlar’ kalıplarına sahip olarak davranıyor olsalar dahi aslında çocuklar etraflarındaki sevgiyi en iyi hisseden canlılardır.

cocuk-ilgiİlgi göstermek önemlidir

Çocuklarınız bazen sordukları sorularla sizlerin yıpranmış hissetmesine neden olabilirler. Ama unutmamak gerekir ki bu soruları dikkatle dinlemek ve onların dediklerini can kulağıyla dinlemek çok önemlidir. Aksi durum çocuklar için, ilgi eksikliği ve güvensizlik ortamının oluşmasına neden olacaktır.

cocuk-guven

Çocuklarınıza güven verin

Çocuklar daha önce de söylediğimiz gibi, etraflarındaki hisleri rahatlıkla ayırt edebilecek canlılardır. Onlara gösterilen sevgiyi en net şekilde hissederek yaklaşımlarda bulunurlar. Bu gibi durumlarda, çocukların bu anlayışını unutmadan anne babaların onlara güven vermesi çok önemlidir. Anne ve babalarından ya da etrafında kendilerini seven insanlar tarafından güvenildiğini hisseden çocukların gelişimi olumlu etkilenmektedir.

cocuk-ve-guven

Çocuklarınıza güvenin

Çocuklarda ilgi eksikliği ve güvensizlik durumunu engellemek için en önemli adım hiç şüphesiz ki çocuğunuza, ona güvendiğinizi yansıtmanızdır. Eline bir şey aldığında kızmak yerine onun yapacağına, kırmayacağına ya da yıpratmayacağına güvendiğinizi belirtir şekilde, ilgiyle onu takip etmeniz gereklidir.

Bu durum çocuğunuzun kendisine olan güveninin artmasına da vesile olacaktır. Bununla birlikte kendine güvenmeye küçük yaşlarda başlayan bir çocuğun, geleceğinin olumlu anlamda etkileneceği ise bir gerçektir. Çocuklarınız onlara karşı olan her hissinizi rahatlıkla anlayabilecektir. Bunu unutmadan, onların en doğru şekilde gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

ilgi-ve-cocuk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ