Canım Anne

İnterneti yasaklamayın, çocuğun ne yaptığını takip edin!

İnterneti yasaklamayın, çocuğun ne yaptığını takip edin!

cocuk-internet

ÇOCUK VE İNTERNET
internet yasaklamayın, çocuğun ne yaptığını takip edin!

Bilgisayar ve internet kullanımı yaşamımızda önemli bir yere sahip, bazen de bir bağımlılık. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi bağımlılığı oluşturan durumu tamamen yasaklamak ise bilgisayar ve internet kullanımı tedavisinde bir çare değil.

Bilgisayar ve inteet bağımlılığı tedavisindeki amaç, kişinin bir daha kullanmaması değil, kullanımını kontrol etmeyi öğrenmesidir.

Çocukların internet öğrenebileceği pek çok şey var bunun yanı sıra internet yeni insanlarla sohbet etme, eğlenme, oyun oynama gibi fırsatları da beraberinde getiriyor.

Ailelere güvenli bilgisayar ve internet kullanımı önerileri
Öncelikli olarak internet tehlikeli programları ve sayfaları engelleyen filtreler alın. Bu konuda bilgisayar satın aldığınız uzmanlardan destek alabilirsiniz.
Çocuğunuza internet de birtakım tehlikeler olduğunu anlat internetteyken kendini güvende hissetmesinin önemli olduğunu belirtin.
Çocuğunuzun internet tehlikelerle karşılaştığında sizinle paylaşmasını ve sizin fikrinizi almasını teşvik edin.
Çocuğunuzun internet hangi amaçlarla kullandığı hakkında bilgilenin.
Çocuğunuza internet kullanımı ve süresi ile ilgili sınırlar koyun.
Çocuğunuza internet kullanırken; ismini, şifrelerini, adresini, telefon numarasını ve okulunun adı gibi kişisel bilgilerini kimseye vermemesini ve bu konularda çok dikkatli olmasını sık sık hatırlatın. Güvenliğini korumak için kimliğini gizli tutması gerektiğini belirtin.
internete en çok merak uyandıran eğlence, sohbet etme gibi amaçlarla internet kullanımı konusunda çocuğunuza yasaklar getirmeyin.

ANIL SARAÇ AKHAN
ÇOCUK, ERGEN VE EVLİLİK TERAPİSTİ & CİNSEL TERAPİST

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın