Canım Anne

İsraf ile İlgili Ayetler Nelerdir?

İsraf ile İlgili Ayetler Nelerdir?

Allah’ın yapılmasını istemediği şeyler arasında olan israf Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından da pek çok kere üzerinde durulan konulardandır. İsraf ile ilgili ayetler yanı sıra israf ile ilgili hadisler de merak edilir. Müslümanların israftan uzak durması, hem kendilerinin israf yapmaması, hem de çocuklarına bunu öğretmesi gerekir. İsrafı önlemek için neler yapılması gerektiğini bilmek bu konudaki püf noktasıdır. Canimanne.com daha önce yayınladığı içeriklerde israf konusuna yer vermişti. Bayat Ekmekleri Değerlendirmenin 5 İpucu başlıklı yazımız binlerce kişi tarafından okundu. Siz de bu yazıdaki ipuçlarıyla bayat ekmeklerinizi değerlendirebilirsiniz.

İsraf Ne Demek

İsraf Nasıl Önlenir?

İsraf dinimizce yasaklananlar arasında yer alır. İsraf ile ilgili ayetler yazımızın devamındadır. Sadece maddi şeyler olarak düşünülmemesi gereken israf manevi olgularda da yer alır. Yediklerimizi, içtiklerimizi israf etmeden önce bizimle aynı şartlara sahip olmayan, aç yatan insanları düşünmek zaten bu kötü alışkanlıktan vazgeçilmesini sağlayacaktır. Suyu israf ederken ise kuraklık olan ülkeleri düşünmek, bir damla suya muhtaç olan insanları aklımıza getirmek yeterlidir. Ayrıca para israfı da günahtır. İhtiyacımız olmadığı halde para harcayarak alışveriş yapmak yerine israf ettiğimiz parayla bir başka açığımızı kapatabilir ya da ihtiyacı olan birine yardım edebiliriz. Yardım etmenin ve zor durumda olanlara el uzatmanın mutluluğu başka hiçbir şeyde yoktur. Maddi şeylerin yanında en çok israf edilen manevi olgu zamandır. Asıl yapmamız gereken zamanı israf etmek değil, zamandan tasarruf etmektir. Zamanı ne kadar dolu ve yararlı şeylere harcayarak geçirirsek kendimize o oranda yatırım yapmış oluruz.

İsraf ile İlgili Ayetler

İsraf ile İlgili Ayetler

İsraf ile ilgili ayetler arasından bazıları şunlardır:

  • Sizin için yeryüzüne boyun eğdiren O’dur. O halde onun omuzlarında yürüyün ve rızkından yiyin. Sonunda gidiş O’nadır. (Mülk Suresi 15. Ayet)
  • Ey Ademoğulları! Her mescitte ziynetlerinizi takının (temiz ve güzel giyinin), yiyin, için. Ancak israf etmekten kaçının. Çünkü O israf edenleri sevmez. (Araf Suresi 31. Ayet)
  • Saçıp savuranlar şüphesiz ki şeytanla kardeş olurlar. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür. (El – İsra Suresi 27. Ayet)
  • Ey Resulüm! Sana iyilik için ne harcayacaklarını sorarlar. De ki, ihtiyaçlarınızın fazlasını… Allah size ayetleri böyle açıklar ki düşünesiniz. (Bakara Suresi 29. Ayet)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ