Kabızlığa İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Kabızlık her yaştaki insanı etkileyen ve oldukça sık görülen bir sindirim yolu sorunudur. Kabızlık şişkin bir karın, ağız kokusuna, iştah kaybına, depresyona ve aknelere neden olur. Kabızlığın nedenleri ise dengesiz beslenme, yeterli su içmeme ve düzensiz tuvalete çıkmadır.

kabizliga-iyi-gelen-yontemler-nelerdir

Kabızlığa iyi gelen yöntemler

1.Su: Bol su içmek sindirim sistemini kolaylaştırır. Besin maddelerini sindirim yolundan rahatlıkla taşıyarak sindiriminizi kolaylaştırır.

2.Zeytinyağı: Saf zeytinyağı kabızlık tedavilerinde bağırsakları harekete geçirerek sindirim sistemini rahatlatır. Düzenli kullanımda kabızlığı geçirmede yardımcıdır. Sabahları aç karna bir yemek kaşığı tüketilmelidir.

3.Limon suyu: Limon suyu içerisinde sitrik asit bulundurduğundan sindirim sistemini hızlandırır. Bir bardak ılık suya yarım limon sıkılarak sabah aç karnına tüketiniz, kabızlığınızın geçtiğini göreceksiniz.

4.Kuru erik: Kuru erik lif yönünden zengindir. Günde 3 adet kuru erik kabızlığın geçmesinde yeterli olacaktır.

5.Rezene çayı: Rezene çayı kabızlık, hazımsızlık ve şişliğe iyi gelir. Kalın bağırsağınızdaki dışkının yumuşamasında ve daha kolay sindiriminde yardımcı olur. Yemeklerden sonra tüketilmelidir.

kabizliga-iyi-gelen-yontemler-nelerdir

6.İncir tüketin: İncir lif yönünden zengin bir etkiye sahip olan meyvedir. Kabızlık tedavisinde hem yaş hem kuru incir kullanılmalıdır. Yaş incirin dışı lif yönünden zengindir.

7.Portakal yaprağı: Bir su bardağı suya 10­-12 adet koyup kaynatılıp şiddetli kabızlığınızın geçmesinde yardımcı olur.

8.Zeytin çekirdeği: Her sabah 4-5 adet zeytin çekirdeği kabızlığın giderilmesinde yardımı olur.

kabizliga-iyi-gelen-yontemler-nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ