2020 Regaip Kandili – Kandillerde Yapılan İbadetler

2020 Regaip Kandili – Kandillerde Yapılan İbadetler

2020 Üç Aylar Ne Zaman? Üç Aylar İbadetleri başlıklı yazımızda İslam alemi için önemli olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarında hangi ibadetlerin eda edildiğinden ve 2020 üç aylar ne zaman başlıyor sorusunun cevabından bahsettik. Bir daha belirtmemiz gerekirse; bu yıl üç aylar yani Recep ayının ilk günü 25 Şubat 2020 Salı (bugün) günü başlıyor. Kandillerde yapılan ibadetler hangileridir? İşte cevabı…  

2020 Regaip Kandili Ne Zaman

2020 Regaip Kandili Hangi Gün?

2020 üç aylar ne zaman sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de çok sorulan diğer soruya bakalım. 2020 Regaip Kandili ne zaman diye soranların sayısı da hayli çoktur. Üç aylar girdikten sonra Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandilidir. 2020 Regaip Kandili 27 Şubat Perşembe günüdür. Üç aylar boyunca Regaip Kandilinin yanı sıra Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi de Müslümanlar için önemli gün ve gecelerdendir. Kandillerde yapılan ibadetler sorunuza yazımızın devamından cevap bulabilirsiniz.

2020 Üç Aylar Ne Zaman

Kandillerde Yapılan İbadetler Nelerdir?

Üç ayların girmesinden itibaren Müslümanların maneviyatında artış ve ibadetlerinde de yoğunluk görülür. Kandillerde yapılan ibadetler arasında nafile oruç tutmak, nafile yani kaza namazları kılmak, bol bol dua ederek Allah’a yakarmak, fakirlere ve darda olanlara yardım etmek, sadaka vermek, camileri ziyaret etmek ve sabaha kadar ibadet ederek dua etmek yer alır.

Müslümanlar kandiller ve Kadir Gecesi gibi özel günlerde yapılan ibadetlerin diğerlerine göre daha fazla sevap kazandırdığına inanırlar. Kandillerde yapılan ibadetler bu nedenle İslam alemi için önemlidir. Üç aylar iyiliklerin ve sevapların arttığı dönemler olarak kabul edilir. Üç ayların ilki olan Recep ayının önemine Kur’a-ı Kerim’de yer verilmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed de üç aylar girdikten sonra Recep ayında ettiği dualarda “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim iççin mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına kavuştur” derdi.

Kandillerde Yapılan İbadetler
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ