Karbonatın Bilinmeyen 5 Faydası

Karbonatın Bilinmeyen 5 Faydası

Karbonatın Bilinmeyen 5 Faydası

Mutfak malzemelerinden biri olan kekleri ve pastaları kabartmak için kullanılan kabartma tozunu mutfak dışında başka alanlarda da kullanabilirsiniz. Sağlıktan güzelliğe kadar pek çok alanda kullanılan karbonatın bilinmeyen faydalarını öğrendiğinizde hayli şaşıracaksınız. Karbonatın bilinmeyen faydaları arasından birkaçı ise şunlardır

  • Haşlanmış sebzeler sağlık için oldukça faydalıdır. Ancak sebzeler haşlanırken yeşilliğini ve kendi rengini genellikle kaybederler. Canlı görünmesi ve rengini koruması için haşlanırken içine bir miktar karbonat atmanız yeterli olacaktır.
  • İdrar yolu yanması, soğuk alma, enfeksiyon gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunu ortadan kaldırmak için bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı karbonat koyarak karıştırınız ve içiniz.
  • Cam fırın kaplarında oluşan inatçı lekelere, yağlara karşı karbonatın gücünden faydalanabilirsiniz. Fırın kabının içine sıcak su ekleyiniz ve bir miktar karbonat serperek bekleyiniz. Lekelerin ve yağların kolayca çıktığını göreceksiniz.
  • Kedi kumu sıcaklık, uzun süre kullanma, nem gibi nedenlere bağlı olarak bir süre sonra kokmaya başlayabilir. Bunu engellemek için kedi kumunun içine bir mijtar karbonat ekleyebilirsiniz.
  • Halılarda oluşan inatçı lekelere karşı bir kaşık karbonatın içine çok az su ekleyiniz ve krem kıvamına getiriniz. Ardından halıda lekeli kısma sürünüz ve kurumasını bekledikten sonra süpürge ile süpürünüz. Lekenin kaybolduğunu göreceksiniz. Bu yöntemi deneyerek halınıza zarar vermeden lekelerden kurtulabilirsiniz.

karbonatin-bilinmeyen-5-faydasi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ