Kare Çiçek Motifi Tığ İşi

Kare Çiçek Motifi Tığ İşi

Tığ ile yapılan el işi modelleri her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Ayrıca kolay olmaları ile de bilinir. Bu yazımızda sizlere tığ ile kare motif nasıl yapılır onu anlatacağız. Kolay tığ işleri kategorisinden kabul edebileceğiz bu motifi detaylı bir şekilde ve kolay anlayabileceğiniz şekilde açıklayacağız. Tığ ile kare çiçek motifi yapmayı ilk kez deneyenlere tavsiyemiz kalın bir ip tercih etmenizdir. İstediğiniz her çeşit iple yapılabilecek olan bu kare çiçek motifi için öğrenme aşamasında kalın bir ip kullanılması tığ iş modeli daha iyi anlamanız açısından önemlidir.

kare-cicek-motifi-tig-isi-3kare-cicek-motifi-tig-isi-2

Öncelikle kare çiçek motifi için kullanacağımız ipi ve ipimize uygun tığı elimize alıyoruz. 5 adet zincir çekip ucundan ekleyerek halka yapıyoruz. İkinci sırada halkanın içini sıkı bir şekilde dolgu yapıyoruz. Üçüncü sırada haklanın çevresine üçer üçer zincirler çekip biraz ileriye batma şeklinde çerçeve yapıyoruz.  Dördüncü sırada 8 zincir çekip batıyoruz ve bu işlemi motifin etrafında tekrarlayarak 12 tane 8 zincirlik halka yapıyoruz. En başa geldiğimizde halkanın yarısına zincir çekerek bir üst sıraya çıkıyoruz. Her halkanın içine 5 tane direk yaparak dibine batıp, diğerine geçiyoruz.

kare-cicek-motifi-tig-isi-5

12 halkayı da bu şekilde doldurduktan sonra ister aynı renk iple ister farklı bir iple devam edebiliriz. Şu anda elimizdeki motifin en üst sırasında 12 adet dolgumuz var. Bunların her birinin arasına 5’er zincir çekerek tepelerine batıyoruz. Bu sırayı da bu şekilde tamamladıktan sonra, bir üst sırada her zincirin içine 4 direk ve dolgunun tepesine de 1 direk şeklinde komple etrafını dönüyoruz. Bu arada direklerin arasında sadece köşelerde 3’er zincir çekiyoruz. Kare çiçek motifimiz böylece ortaya çıkmış oluyor.

kare-cicek-motifi-tig-isi-1

Bunun gibi daha pek çok tığ işi örgü modeli için sitemizdeki tığ işi kategorisini de ziyaret edebilir, hatta tığ işi modelleri daha fazla kişiye ulaştırabilmek için sayfamızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

kare-cicek-motifi-tig-isi-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ