Karnabahar Faydaları

Karnabahar Faydaları

Kış günlerinin dostu olan tadı çok beğenilmese de sağlık açısından oldukça faydalı olan karnabahar faydalarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Karnabahar çok popüler bir sebze olmasa da doğru pişirildiğinde ve tüketildiğinde lezzetli bir sebzedir. Karnabaharı tüketme alışkanlığı çocuk yaşta edinilmelidir.Çocuklarınıza sık sık karnabahar yedirmeye çalışın. Çünkü büyüdüklerinde bu gibi sebzeleri pek tercih etmiyorlar. Bunun yerine sağlıksız olan hazır yiyecekler tercih ediliyor. Karnabaharı haşlayıp, fırınlayıp veya kızartıp tüketebilirsiniz. İyi bir lif kaynağı olan, uzun süre tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan karnabaharın diğer faydalarını aşağıdan detaylı olarak bulabilirsiniz.

Karnabahar Faydaları

  • Karnabahar içerisinde yüksek oranda lif bulunur. Lifli gıdalar tok tutma özelliği nedeniyle diyet listelerinde sıkça tercih edilir. Yağlardan kurtulmak için kışın haftada 3 defa karnabaharı sofralarınızdan eksik etmeyin.
  • İçerisinde bulunan C vitamini ve folik asit sayesinde metabolizmayı hızlandırır yağ yakımını artırır.
  • Karnabahar içerisinde bulunan fosfat, potasyum ve indol-3 maddeleri kanser çeşitlerini engeller. Özellikle meme, kalınbağırsak ve mide kanserini önler.
  • Kansızlığa ve halsizliğe neden olan demir eksiliğini çözmek için karnabahar tüketebilirsiniz. Karnabahar demir kaynağıdır.
  • Yüksek tansiyonu tedavi eder. Özellikle aşırı kilolu kişilerde sık sık yaşanan bir sorun olan yüksek tansiyonu engellemek için düzenli olarak karnabahar tüketmek gerekir.
  • İçerisinde buluna kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığını korur. Bu nedenle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi önerilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir hücreleri yeniler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ