Canım Anne

Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

2016 – 2017 eğitim yılı bugün itibariyle sona erdi ve ilk ve ortaöğretim öğrencileri karnelerini aldılar. Yaklaşık 9 aylık bir maratondan sonra sınıflarını bitiren öğrencilerin kimisinin karnelerinde zayıf notlar var, kimisi ise teşekkür belgesi ve takdir belgesi aldılar. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, her çocuğun ilgi alanı farklıdır ve her çocuğun her derste başarılı olmasına bazen imkan olmayabilir. Bu yüzden de karnesinde zayıf dersi olan çocuklarınızı bu durumdan dolayı yargılamanız, cezalandırmanız, onlar diğer çocuklarla kıyaslayarak yermeniz size bir şey kazandırmaz. Çocuğunuzun üzerinde olumlu etkiler yapmasını beklediğiniz bu tarz tepkiler tam tersi olumsuz etkiler yaratır. Çocuğun içine kapanmasına sebep olur. Hatta ders çalışmaktan daha da soğuyabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için canimanne.com takipçileri için karnesi kötü olan çocuğa nasıl davranmak gerekir konusunda birkaç püf noktasına değinmek istedik.

Çocuğunuzun Karnesi Kötü ise;

  • Öncelikle onu kesinlikle yargılamayın.
  • Kötü olan dersi hangisi ise o derse olan ilgisini ona belli etmeden sorgulayın.
  • Kötü olan dersinin öğretmeni ile ilişkisinin nasıl olduğunu öğrenin. Bazen çocuklar iyi iletişim kuramadıkları öğretmenlerin dersinde sürekli başarısız olacaklarını sanarak o derse karşı ilgisiz olabilirler.
  • Çocuğunuzu karnesindeki kötü notlardan dolayı kesinlikle karnesi iyi olan arkadaşları ile kıyaslamayın. Bu davranış hem derse ilgisini daha da azaltır, hem öz güven eksikliğine yol açar ve kıskançlık duygusunu tetikler.

karnesi-kotu-olan-cocuga-nasil-davranmali

Karne Alan Çocuğa Davranış Önerileri

  • Çocuğunuzun karnesinde zayıf varsa onu bu konuda kesinlikle cezalandırmayın. Sevdiği şeylerden bu zayıf nedeniyle mahrum etmeyin.
  • Çocuğunuza o dersin aslında kolay olduğunu, kendisinin de bunu başarabilecek kadar zeki olduğunu, sadece biraz daha dikkatli olması gerektiğini söyleyin.
  • Çocuğunuzun karnesindeki zayıflardan başkalarının yanında aşağılayarak bahsetmeyin.

karnesi-kotu-olan-cocuga-nasil-davranmali

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ