Canım Anne

Karpuz ve Karpuzun Faydaları

Karpuz ve Karpuzun Faydaları

karpuzun faydaların

Eee yavaş hızlı yaz aylarına giriyoruz… Yazın vazgeçilmez meyvelerinden Karpuz o kadar faydalı bir yiyecekmiş ki karpuza dair bir şeyler bilmiyormuşuz diyeceksiniz buyurun öğrenelim..

Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir.
İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynar.

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır.

Besin değeri
150 gram karpuz %92’si sudur. 12 gram karbonhidrat, 1 gram protein ve %2 lif içerir. A, C ve4 B1 vitaminleri vardır. Potasyum açısından zengindir. Ayrıca enzimler, organik asitler ve doğal şeker içerir ama her şeyden önce antioksidanlar açısından son derece zengindir.

Antioksidandır
Karpuz; C vitamini ve likopen, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidlerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu güçlü antioksidanlar yaşlanma ve hastalık önlemede önemli bir koruyucu olarak kabul edilir, serbest radikallere karşı vücudumuzu savunmamız önem kazanır.

Nemlendirir ve Harareti Engeller
Dehidratasyon riskini azaltırken, vücudun terleme yoluyla kaybettiği sıvı ve minerallerin yerine gelmesine yardımcı olur. Yaz susuzluğunu gidermek için mükemmel bir meyvedir.

İdrar söktürücü ve Karaciğeri Temizler
Vücudun zararlı toksinlerini dışarı atmaya yardımcıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Karaciğeri temizler, böbrek fonksiyonlarını uyarır.

Enerji verir ve B6 – B1 Vitaminleri bulunur
Karpuz; vitamin B6 ve B1 ve doğal enerji güçlendiricilere sahiptir. Magnezyum ve potasyum gibi minerallerin zengin bir kaynağıdır.

Bağışıklık sistemi (Hastalıkları Önler )
C vitamini, likopen ve diğer güçlü antioksidanların yüksek içeriği, doğal savunma artırır. Tüm bu bileşiklerin, hastalıkları önleyen serbest radikal hasarına karşı vücudumuzu korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmel bir yeteneği vardır.

Gözleri Korur
Likopen ve vitamin, karpuzda bulunan, göz sağlığı için çok önemli bileşiklerdir. Onlar makula dejenerasyonu ve diğer göz ile ilgili sorunlara karşı koruma sağlarken; gözleri korumaya yardımcıdır.

Tansiyon ve kalp krizini önler
İçinde bulunan amino asit, magnezyum, kan basıncını dengeler. Tansiyonu düzenler ve kalp sorunlarına karşı koruyucudur.

Karpuzun Kansere Karşı Koruyucu Özelliği Var

Karpuz domateste de fazlaca olduğu bilinen ve kansere karşı koruyucu bir antioksidan olan likopen içeriği açısından liderdir. Bu güçlü antioksidanlar vücutta biriken serbest radikallerle savaşarak kanser oluşumuna karşı koruyucu etki gösterirler.

Karpuz zengin A,C vitamini betakaroten ve likopen içeriğiyle kalp hastalığı, kolon, meme kanseri, akciğer, prostat kanseri ve yasa bağlı gelişen görme bozukluklarına karşı koruyucu etki gösterir. Osteoartrit, römotoidartrit ve astım hastalıklarının bazı semptomlarını hafifletirler. Çalışmalar yeşil çay ve likopenden zengin besinlerin, birlikte tüketiminin sinerjik etki yaratarak kansere karşı daha güçlü bir koruma sağladığını gösteriyor.
Karpuz Çekirdeği ve Apandisit İlişkisi

Karpuz yüksek kan basıncını da düşürmektedir. Tartışılan bir diğer konu ise karpuz çekirdeği yutmanın apandisit problemlerine neden olup olmayacağıdır. Sindirilemeyen karpuz çekirdekleri çok küçük bir ihtimal de olsa apandisitte tıkanmaya yol açabilir. Ancak bu çok ender rastlanabilecek bir durumdur ve endişe edilmemelidir.

Bu kadar faydayı tek bir yerde toplayan Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Mevcut olan ve olmayan tüm nimetlere hamd-ü senalar olsun… Allah’a emanet olun.. Allah sağlık ve sıhhat versin. amin.

Kaynak:
kadinvekadin.net
maranki.com
wikipedia

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın