Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Nasıl Yapılır ?

Evde kendi organik ve sağlıklı yoğurdunuzu kolayca yapabilirsiniz. Kavanoz içerisinde kolayca yoğurdunuzu mayalayıp sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Kavanozda taş gibi yoğurt yapma aşamalarını sizler için hazırladık.

Gıda teknolojisi oldukça geliştiği için çoğu zaman taze ve sağlıklı yiyecekler bulmak zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda sağlığımızı korumak için evde kendi yiyeceklerimizi doğal olarak yapmakta fayda vardır. Özellikle küçük çocuklu ailelerin çocuklarına organik ve sağlıklı yiyecekler yedirmesi gerekiyor. Yoğurt içerisinde bulunan yüksek kalsiyum nedeniyle çocuklarda kemik gelişimini desteklemektedir. Günümüzde sağlıksız koşullarda merdiven altı diye tabir edilen yerlerde bile gıda ürünleri yapıldığı için markette satılan ürünlere çok güvenmemek gerekiyor. Sağlıklı ve doğal olarak kavanozda taş gibi yoğurt yapmanın detaylarını içeriğimizden aşamaları olarak öğrenebilirsiniz.

Kavanozda Taş Gibi Yoğurt Yapma Aşamaları

  • İlk olarak güvendiğiniz bir markanın günlük sütünü 5 litre miktarında uygun bir tencereye dökün.
  • Dikkat etmeniz gereken nokta ise pastörize süt kullandığınız için çok fazla kaynatmaya gerek olmadığıdır. Sütü ılık bir sıcaklığa gelene kadar ocakta tutun.
  • Daha sonra 5 dakika geçtikten sonra serçe parmağınızı batırıp sıcaklığına bakın.
  • Ilıyan sütü yoğurdu mayalamak için kavanozlara doldurun. Bir litrelik kavanozlar kullanarak rahatça mayalabilirsiniz.   Hem kullanım açısından hem de kıvam açısından iyi bir halde olacaktır.
  • Ilık sütü kavanozlara doldurun. 4 yemek kaşığı mayalık yoğurdu süte ilave etmeden önce bir miktar süt alıp ılık hale getirin. Direk kavanoza maya yoğurdunu atmayın.
  • Her kavanoza 2 yemek kaşığı yoğurdu ilave edin. Tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırıp kavanozların ağzını sıkı bir şekilde kapatın.
  • 10 kiloluk boş bir yoğurt kovasının içerisine kavanozları yerleştirin. Daha sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatıp üzerine temiz ve hafif nemli bir bez örtüp 6 saat boyunca mayalamaya bırakın.
  • Altı saat sonra kovanın ağzını açıp kavanozları çıkartın. Buzdolabına koymadan önce kavanozların ağzını açın. Daha sonra buzdolabına koyup 7 saat bekletin. 7 saat sonra kapaklarını kapatıp tekrar buzdolabına koyun ve bir gün bekletin. Kavanozda taş gibi doğal ve sağlıklı yoğurdunuz hazır afiyet olsun.

Kavanozda Yoğurt Mayalama Videolu Anlatım

Kavanozda taş gibi yoğurt mayalamanın detaylı anlatımını ritmik mutfak anlatımı ile öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ