Kayısının Faydaları

Kayısının Faydaları

Kayısının Faydaları

Türkiye kayısı üretiminde Dünya liderliğindedir. Besin değeri oldukça yüksek olan kayısı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kayısıyı ister meyve olarak tüketebilir, isterseniz reçelini, marmeladını yaparak kışında rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen kayısı düzenli olarak tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Kayısının sağlığa faydalarını merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler.

kayisinin-faydalari

Kayısının sağlığa faydaları

Kayısının sağlığımız için faydaları oldukça fazladır. Faydalarından birkaçı aşağıdaki gibidir;

  • Kayısı kabızlığa oldukça iyi gelmektedir. Yeterince su içmiyorsanız, lifli besinler tüketmiyorsanız ve düzenli beslenmiyorsanız kabız olma riskiniz artar. Bu durumda ise kayısı sizin imdadınıza yetişir. Sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız kayısıyı düzenli olarak günde 3-4 adet tüketebilirsiniz.
  • Kayısı kemik sağlığı için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Bunun içinde hem yetişkinlerin hem de gelişim çağında olan bebek ve çocukların tüketmesi gereken bir meyvedir. Kemik sağlığına iyi gelen kalsiyum, fosfor, magnezyum ve bakır minarelerini içermektedir. Kemik hastalığına karşı önlem almak için kayısı tüketilmelidir.

kayisinin-faydalari

  • Antioksidan bakımından zengin olan kayısı kalp sağlığını korumaktadır.
  • Kayısı göz sağlığını korurken aynı zamanda yaşla beraber oluşabilecek olan göz hastalıklarına karşı riski azaltır.
  • Kayısı içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde bronşit ve romatizma gibi hastalıklara karşı iyi gelmektedir.
  • Demir eksikliği durumunda halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı gibi sorunlar yaşanmaktadır. Kayısı içerisinde barındırdığı demir sayesinde demir eksikliğine karşı faydalıdır.

kayisinin-faydalari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ