Kemik Erimesi Nedir? Nasıl Korunmalıdır?

Kemik Erimesi Nedir? Nasıl Korunmalıdır?

Kemik erimesi tıp dilinde (Osteoporos) olarak adlandırılır. Kemik erimesi yani Osteoporos kemik doku yoğunluğunun azalması yani kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin dayanıklılığının azalması ve kolaylıkla kırılabilmesi durumudur.

Yani kemik kalitesinin bozulmasıdır. Kemik erimesi çoğaldıkça, kemiklerin kırılganlığı da artmaya başlar ve vücutta hafif yaralanmalar ya da düşüşlerde yada denge kaybından kaynaklanan sarsılmalarda kemikler zarar görmeye başlar.

Kemik erimesi (Osteoporos); mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü kemik erimesi, kısa zamanda tedavi edilmeye başlanmadığı zaman sürekli ilerleyen bir hastalıktır. Kemikte kalsiyum birikimi 30 yaşına kadar devam eder. Bu yaşta maksimum kemik yoğunluğuna oluşur. Bundan sonra kemik kaybı başlar. Genelde kadınların erkeklere göre kemik mineral yoğunluğu daha düşüktür. Düzenli kontrollere gidip kemik erimesi başlangıcı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer belirti varsa hemen tedavi sürecine başlanmalıdır.

Tedavinin en önemli amacı kırık riskini azaltmaya çalışmaktır. Tedavi belki vücut düzenini normale döndürmeyecek, ama ilerlemesini ve daha kötü duruma gelmesini durduracaktır. Bu büyük kazanç diyebiliriz. Bu arada, kemik erimesinin önlenmesi veya tedavisinde beslenmenin önemi büyük diyor ve size önereceğimiz besinleri bolca ve düzenli bir şeklide tüketmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Kemik Erimesinden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kemik erimesinin en önemli düşmanı, sigara, alkol ve kafein tüketimidir. Eklem rahatsızlıkları, kalsiyum ve D vitamini eksikliği, hormonal hastalıklar, astım hastalığı ve hareketsiz yaşam da etkiler. Ancak, korunmak için gerekli tedbirleri aldığınızda, kemik erimesini önlenebilen bir hastalıktır. Kemik erimesinden korunmak için, öncelikle, bol bol güneşe çıkmalı yani güneşlenmeli ve dengeli beslenmeniz gerekir. Kemiklerin asıl yapısını proteinler ve kalsiyum oluşturduğu için, gerekli olan kalsiyum ihtiyacınızı, süt ve süt ürünlerinden, sebzelerden, kuruyemiş ve baklagillerden alabilirsiniz.

Gerekli olan protein ihtiyacınızı ise, hayvansal gıdalardan, yumurta, balık ve baklagillerden temin edebilirsiniz. D vitamini kemik erimesine karşı olmazsa olmaz bir şart. D vitaminin en önemli kaynağı ise güneş ışığıdır. Vücudunuzun hareket gücünü sağlayan kasların güçlenebilmesi için düzenli olarak spor yapmanız öneririz. Bu arada, kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerden vazgeçmeli, hazır yemekler, işlenmiş gıdalar ve katkı maddelerinden kaçınmalısınız.

En önemli diğer düşmanınız sigara ve alkoldür. Bunlardan da uzak durmanız yararınıza olacaktır. Günde en az iki bardak süt içerek kemik erimesine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Kısacası hayatınızı düzenli bir şekilde yaşarsanız kemik erimesi ve buna benzer hastalıklardan daha iyi korunmuş olursunuz. Sağlıklı günler dileriz.

blank

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ