Canım Anne

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Ev hanımlarımız en çok vakit geçirdiği yer mutfağımız ve temizlik ilk sırada olması zaman zaman yormakta, bugün sizlere mutfakta devamlı elimizin altında olan kesme tahtasını nasıl temizleriz sorusuna cevap vermeye sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Kesme tahtası bir çok çeşit olarak piyasada bulunmaktadır. Sizin için en sağlıklı olanı ve nasıl temizlenmesi gerektiğinin bilgilerini paylaşmak istiyorum. Ahşap, plastik ve cam kesme tahtası bulunmaktadır. Ev hanımları tarafından üçü de tercih edilenler arasında bulunmaktadır.

Ahşap kesme tahtası dünyada en çok tercih edilen kesme tahtasıdır. Ahşap olmasının diğer faktörü aldığı bıçak çizikleri mikrobik olabilme durumunu arttırıyor. Tek avantajı cam kesme tahtasına göre kayarak vakit kaybettirmiyor.

Plastik kesme tahtası ahşap, tahtası gibi bıçak çizikleri yönüyle zaman içinde hem kötü görünüm hem sağlık yönünden çok tercih edilmediği bilinmektedir. Zamanla plastik kesme tahtasındaki çizikler koparak yemeğimize ulaşma riski oluşabilir.

Cam kesme tahtası en sağlıklısı olan ve üzerinde bıçak çizilme gibi durumu olmadığından ev hanımlarının tercihleri arasında temizliği kolay olması işimizi bir kat daha kolaylaştırıyor.

Temizlik aşamasına geldiğimizde ilk olarak cam, plastik, ahşap, hangisi olursa olsun kesme işleminden hemen sonra tahtamızı sudan geçirmek ilk işlemimiz olması gerekiyor.

Oksijenli Suyla Nasıl Temizleriz ?

Oldukça ucuza mal edebileceğimiz temizleme yöntemidir. Tüm kesme tahtalarında uygulaya bilirsiniz. Islattığınız ve üzerinden kabasını aldığınız tahtanızın üzerine oksijenli suyu dökün ve süngerle yayın 2-3 dakika bekleyip yıkayın.

Karbonat İle Nasıl Temizleriz ?

Kesme tahtanız kuru olmasına dikkat edin sonuç daha iyi olması adına üzerine bir yemek kaşığı karbonat yayalım sıcak suya batırdığımız sünger ile tahtamızı silelim gerekiyorsa iki vaya üç kez tekrarlaya bilirsiniz.

Sirkeli Suyla Nasıl Temizlenir ?

Elma sirkesi bir çok şeyde kullandığımız gibi temizlikte bizim için en güzeli ve sağlıklı olandır. sprey şişesi varsa içine koyarak tahtamıza kullana bilirsiniz. Yoksa direk dökerek sonuç almak mümkündür.

SAĞLIKLI GÜNLER 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ