Canım Anne

Kestane Nerede Yetişir?

Kestane Nerede Yetişir?

Kış ayı ile birlikte gelen ve oldukça sevilen kestane nerede yetişir, en iyi kestane hangi ilde yetişir sorularının cevabını içeriğimizden bulabilirsiniz.

Kestane Nerede Yetişir?

Kestane kış aylarında oldukça fazla tüketilen bir yiyecektir. Özellikle her sokak başında kestane satıcılarını görmek mümkündür. Çoğumuz dışarıda hazır pişirilmiş yerken çoğumuz çiğ kestaneyi satın alıp evde pişirmeyi tercih ederiz. Kestane pişirmek için bir kaç püf noktayı bilmeniz yeterlidir. Kestane Türkiye’de belli bölgelerde yetişir. Bir yerde kestanenin yetişmesi için uygun hava koşullarının ve toprak cinsinin olması gereklidir.

Kestane ağaçları ılıman iklimi sever. Bu nedenler yetişeceği yerin ılıman bir yer olması gereklidir. Genellikle hem güneş alan hem de nemli olan bölgeleri seven kestane ağaçları 1000-1200 m ye kadar yükseklikte yetişebilmektedir. Kestane ağaçları Türkiye’de genellikle Ege bölgesinde yetişir. Ege bölgesi iklim koşullarının kestane ağacının yetişmesine daha elverişli olması nedeniyle ülkemizde yetişen kestanenin yüzde yetmiş gibi ciddi bir kısmı burada yetişmektedir.

En İyi Kestane Hangi İlde Yetişir?

Türkiye’de en iyi kestane aydın ilinde yetişmektedir. Aydın ilinde hem miktar hem de kaliteli olarak yetişen kestaneler ilk sırada yer almaktadır. Özellikle bu aylarda nemin artması ile birlikte kestane için elverişli iklim koşulları sağlandığı için üretim artmaktadır.

Kalorisi düşük olan kestane zengin bir lif deposudur. Ayrıca antioksidan kaynağıdır. Kestanenin sağlık açısından faydaları ve zararlarını buradaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi