Kireçli Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Kireçli Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır ?

Kireçli Kabak Tatlısı Tarifi

Canım Anne Mutfağından Herkese Merhabalar! Bugün sizlere Kireçli Kabak Tatlısının yapılışını en ince detayına kadar, en can alıcı, püf noktasına kadar sizler ile paylaşacağız.

tahin ve cevizle süslenen, dışı kıtır kıtır içi yumuşak bu tatlıya bayılacaksınız. biraz zor gözükebilir ama herşey ölçülü olunca işiniz kolaylaşacak.mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum, çok lezzetli ve beğeneceğiniz aynı zamanda “size bu gün kireçli kabak tatlısı yaptım” dediğinizde herkesin şaşkınlıkla size bakacağı bir tatlı.

MALZEMELER:

1 kg balkabağı (kabuklu haliyle bu ağırlıkta olacak).(pazarlarda ve manavlarda tarttırarak kestirebilirsiniz)

Yarım kase sönmemiş kireç (150 gr sönmemiş kireç)

1 sürahi su

(şerbeti şekerli ve çok olması gerekiyor.kabaklar şerbete gömülmeli.)

2 kase şeker

Yeteri kadar ceviz

Yeteri kadar tahin

YAPILIŞI:ilk önce sönmemiş kireci 1 gün önce 1 sürahi suyu koyabileceğiniz derin bir kaba koyun, derin olmalı ki suyu alırken bulandırmayalım.üzerine 1 sürahi suyu ekleyin.1 gece bekletin.daha az bekletenler de var ama su tam berrak olsun diye 1 gece bekletiyoruz.bu sürede kirecin üzerine suyu eklediğiniz gibi kireç çözünür.

Bal kabağını soyup çekirdeklerini temizleyin.yıkayıp karpuz dilimleri gibi kalın doğrayın.(fotoğraftaki gibi).bir gece bekleyen kireçli suyun dibine kireç çöker.su durulur.suyun üstünde çok ince bir kaymak oluşur.kireç kaymağı dediğimiz kısımla beraber bu duru suyu bulandırmadan üstten alarak başka bir derin kaba temiz bir tülbent kullanarak aktarın. Su yeteri kadar berrak değil ise 30dk daha bekletip tülbendi 2, 3 kat yapıp tekrar süzebilirsiniz. kabı eğerek yapmayın.yaparsanız su bulanık olur.

suyu koyduğunuz kaba karpuz gibi dilimlediğiniz haliyle kabakları koyun.kabaklar tamamen suyun içinde olsun.suya tam batmıyorlarsa ağırlık koyabilirsiniz.en az 10 saat, en fazla 20 saat kireç suyunda balkabaklarını bekletin.dış yüzeylerinin sertleşmesi için bu süre önemli.10 saat süre dolunca kabakları sudan çıkarın. teker teker 5-6 kez suda yıkayın.iyice yıkadıktan sonrada 1 saat çeşme suyu veya kaynak suyunda bekletin.çıkarınca dilimleri 1-2 yerden kürdanla delin.

tencereye kabağı ve şekeri koyup kaynatın. Daha sonra kaynamaya başlayınca ocağı kısın.çok kısık ateşte 2-2,5 saatte pişiyor.(dilimlerinizin kalınlığına göre 2 veya 2,5 saat sürüyor.)

2,5 saat sonunda şeffaf,saydam bir görünümü olacak.

balkabaklarını uygun cam kaba koyabilirsiniz .servis ederken küçük küçük dilimleyebilirsiniz ve üstüne mutlaka tahin gezdirin.bol ceviz serpin. tahin ve ceviz ayrı bir lezzet veriyor.

PÜFNOKTALARI:

*Sönmemiş kireç tazeyse suya bıraktığınızda küçük patlama sesi çıkarır. Yakın durmamanızda fayda var.

*Sönmemiş kireç bayatsa patlamaz.Bayat olsa bile yapabilirsiniz.

*Tatlımızın şerbetini servis yapacağınız zaman kabakların üzerine gezdirin.

*Kireci alırken mutlaka nalburdan “sönmemiş kireç ” isteyin.
Hadi bakalım, afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ