Canım Anne

Kış Sebzeleri ve Faydaları

Kış Sebzeleri ve Faydaları

Kış Sebzeleri ve Faydaları

 

Kışın vücudumuzun direnci düştüğü için vitamin ihtiyacımız iki kat artar. Vitamin açısından kış sebzeleri daha zengindir. Sebzelerde bulunan antioksidantlar (A, C, E vitaminleri ve selenyum gibi mineraller, oligosakkaritler, alkol ve fenoller, diyet posası… gibi bazı maddeler) hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Ayrıca sebzeler, içerdikleri posa ile bağırsak faaliyetlerine yardımcı olurken kabızlığı engeller ve uzun süre tok kalmamızı sağlar.

Bağışıklık sistemimizde önemli bir rolü olan C vitamini vücutta depolanmadığı için her öğün alınması, özellikle sigara içenlerin daha fazla C vitamini almaya özen göstermesi gerekir. Çünkü vücutta C vitamini eksikliğinde halsizlik, çabuk yorulma ve hastalıklara yakalanma riski artar.

Ayrıca, lahana, karnabahar, ıspanak, marul, pazı, roka, pırasa, soğan, sarımsak gibi kış sebzeleri kanser ve kalp damar hastalıkları riskini azaltıyor. Sarımsak, soğan, turp ve şalgam gibi sebzelerdeki kükürtlü bileşikler ise kan yağlarının (kolesterol) ve yüksek tansiyonun düşmesinde etkili olup kanser ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

Brokolinin yüzde 56, brüksel lahanasının yüzde 29, lahananın yüzde 70, karnabaharın yüzde 70 oranında kanser ve kalp damar hastalığı riskini azaltması içerdikleri glikosinolat maddesine bağlıdır.

Şimdi tam zamanı Yakında tezgahta Mevsim geçmek üzere
Ekim Pırasa, karnabahar Kereviz, ıspanak, lahana Taze ceviz, taze fındık, kabak, biber, patlıcan
Kasım Lahana Balkabağı, brüksel lahanası Fındık turpu
Aralık Kestane, balkabağı Pazı, pırasa, kereviz Roka
Ocak Brüksel lahanası, pırasa, Kereviz Pazı Semizotu
Şubat Pırasa, kırmızı turp, pazı Kuşkonmaz, fındık turp, roka Kestane, soğan, lahana

İŞTE EN FAYDALI KIŞ SEBZELERİ…

BROKOLİ: Mineral ve demir eksiliğini gideren brokoli vitamin deposudur. Antikarsinojenik (kansere karşı koruyucu ) etkisi yüksek, kalsiyumdan zengin dolayısıyla kemik erimesine karşı koruyucu, lif oranı yüksek bir besindir.

ENGİNAR: Kan şekerini dengelemede ve kandaki üre ve kolesterolün düşürülmesinde ve karaciğer detoksunda çok etkili bir sebzedir.

SARIMSAK: Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

MAYDANOZ: C vitamini ve demir deposudur. Böbrekleri temizleyici, kan şekerini dengeleyici ve kansere karşı koruyucu etkiye sahip.

KEREVİZ: Antioksidan ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkiye sahip. Kerevize özel kokusunu veren fitalid adlı maddenin kandaki stres hormonunu azalttığı, bu yolla damarların gevşemesini ve tansiyonun düşmesini sağladığı, ayrıca kolesterolü de düşürdüğü belirtilmektedir.

LAHANA: Beyaz lahana en iyi toksin atıcıların başında yer almaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Düşük kalorili, A,B ve C vitaminlerinden zengin, bol posa içeren ve tohumları idrar söktürücü özelliğe sahip bir bitkidir.

KIRMIZIBİBER: Karotenoidler, flavonoidler, esans yağları ve bol c vitamini içeren kırmızı biberin yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.

KARNABAHAR: Karnabahar hem enfeksiyonlara karşı etkin, hem de antibakteriyel özellikte birçok aktif madde içermektedir. Özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında bilinen en etkili sebzedir. İçerdiği bol miktarda fosfor, özellikle osteoporozu önleyici ve kemik oluşumunu destekleyici etkiye sahip bir sebzedir.

PIRASA: Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengindir. E,C,B1,B2 ve A Vitamini içeriği yüksektir. Pırasa böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici etkin maddelere sahiptir. İçerdiği posa sayesinde kabızlıkta tercih edilen sebzeler arasındadır.

ISPANAK: Başta demir olmak üzere çeşitli mineral tuzları ile A ve C vitaminleri açısından zengin olan ıspanak çok değerli bir besindir. Mide, karaciğer ve pankreasın salgılarını uyarır. Ispanakta, demir dışında magnezyum, fosfor, iyot ve vücudun dengesini koruyan mineraller bulunur.

HAVUÇ: Havuç, A vitamininin ön maddesi olan karotenleri içerir. Bu maddenin aktif hale geçmesi için havuçlu salataların mutlaka yağıyla yenmesi gerekir.

 

Kaynak:  Marie Claire
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın