Kışın Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Kışın Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Kış aylarıyla birlikte soğuk havaların da başlaması cilt kuruluğu problemlerine kızarıklık, pullanma ve kaşıntıyı da ekliyor. Cilt kuruluğunun kış aylarında artmasının en büyük sebeplerinden biri soğuk hava nedeniyle ciltteki nem oranının azalması oluyor. Cildin açıkta kalan bölümlerinde soğuklarla beraber kızarıklık baş gösteriyor. Bunu pullanma takip ederken kaşıntı problemleri kaçınılmaz hale geliyor.

Pek çok kişinin kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle ellerinde kuruma, kızarma ve çatlaklar oluşmaktadır. Bunun başlıca sebebi soğuk havalarda cildin deri hücrelerinde bulunan doğal nemlendiricilerinin yeteri kadar üretilmemesidir. Yaşın ilerlemesi de hücre yenilemesi yavaşlatan bir başka faktör olmaktadır.

Yeterli nem ihtiyacının karşılanamadığı cilt soğuk havaların da etkisiyle kurumaya ve çatlamaya meyilli oluyor. Cilt kuruluğu kış aylarında en çok yüzde, ellerde, kol ve bacaklarda görülmekle beraber vücudun çeşitli yerlerinde de ortaya çıkabiliyor.

Cildi kuru halinden kurtarmanın en etkili yolu tahmin edeceğiniz gibi nemlendirmekten geçiyor. Nemlendiriciler iki farklı mantığa sahip olmaktalar. Bunlardan ilki vazelin ve lanolin gibi deri yüzeyinde bir katman oluşturarak, derinin ürettiği doğal nemin buharlaşmasını önlemektedir. Diğer grupta yer alan gliserin ve bitkisel yağlar ise; havadaki nemi ya da derinin alt katmanlarındaki nemi yüzeye çıkararak cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Yeri gelmişken hatırlatma fayda gördüğümüz bir husus; pahalı ürünler cilt bakımı için iyi ürünler anlamına gelmez.

Önemli olan seçtiğiniz ürünün pH değerinin cildin pH değerine yakın olmasıdır. Mümkün olduğunca renksiz ve kokusuz  olması, kolay sürülmesi, katkı maddesi içermemesi nemlendirici seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardır. Uzmanlar kuru ciltler için krem önerirken yağlı ciltlere su bazlı losyonları tavsiye ediyorlar. Alerjik ve hassas bir cilde sahip olanların ise bakım ürünlerini satın almadan önce bir uzmana danışmaları daha doğru olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ