Kısırlığa Dair Bilinen Yanlışlar

Kısırlığa Dair Bilinen Yanlışlar

Kısırlığa Dair Bilinen Yanlışlar

Yuva kuran herkesin hayal kurduğu gerçeklerden biri de çocuk sahibi olmaktır. Ancak bazı kalıtsal veya hormonal sorunlardan dolayı çocuk sahibi olmak güçleşebilir hatta imkansız hale gelebilir. Kısırlıkta bu nedenler arasından biridir. Kısırlığa daire yanlış bilinen pek çok nokta bulunmaktadır. Kısırlık hakkında bilinen yanlışlar arasından bazıları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kısırlık hakkında bilinen yanlışlar arasından ilki kısırlığın sadece kadına has bir olgu olduğuna inanılmasıdır. Ancak kısırlık en az kadınlar kadar erkeklerde de görülen bir sağlık, üreme sorunudur.
  • Kısırlık hakkında bilinen bir diğer yanlış ise kısırlığın sadece genetik olduğu sanılmasıdır. Kısırlık genetik faktörlere bağlı olsa da genetik olmayan faktörlerden de etkilenmektedir. Yani ailemde kısır yok bende olmam gibi bir düşünce yanlıştır. Eğer uzun süren uğraşlar sonucu çocuk sahibi olunmamışsa eşler beraber mutlaka bir uzmana görünmelidir.
  • Yeni evlenenlerin düştükleri en büyük hatalardan biri de ilk bir sene çocuk denemelerine rağmen olmasa bile asla doktora gitmemeleridir. İlk bir sene olmamasının normal olduğu düşüncesi yanlıştır. Mutlaka bir uzmana başvurulur gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.
  • 40 yaşına kadar yumurtalık ve üreme ile ilgili sorunların yaşanmayacağı düşüncesi de oldukça yanlıştır. Üreme ve yumurtalıklarla ilgili sorunlar 40 yaş altında da görülebilir.
  • Üreme veya yumurtalık sorununu kendine kondurmamak ve bu yüzden soru sormaktan ve muayene olmaktan kaçınmakta yapılan en büyük hatalardan biridir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ