Canım Anne

KİTAP MİMİ

KİTAP MİMİKitaplığınızın karşısına geçin.Gözlerinizi kapatın.Derin bir nefes alın.Elinizi kitapların üzerinde gezdirin ve birini seçin.Şimdi gözlerinizi açın.Bir kitap seçmiş durumdasınız.O kitabı satın aldığınız, ya da hediye gelmiş de olabilir, anı hatırlamaya çalışın.İlk kez okuduğunuzda neler düşünmüştünüz, hatırlayın.Şimdi sayfaları şöyle hızlıca bir dolanın ki, kitabın kokusu burnunuza gelsin.Evet, ne güzel bir koku bu!55.sayfayı bulun.Sayfayı tekrar okuyun.Sayfadan bir paragraf seçin ve mim konusu olarak bunu blogunuza yazın.Daha sonra siz de 3 arkadaşınıza cevaplaması için gönderin.

 

Ben kitaplarımı koyduğum dolabın önüne geldiğimde gözüme üniversite yıllarımda çok satanlar listesini uzunca bir süre meşgul eden bir kitabın bana göz kırptığını hissettim… Ann Chamberlin tarafından yazılan ve İnkılap yayınevi tarafından yayınlanan kitap, 3 ciltten oluşuyor; SAFİYE SULTAN…

Kitap 16. yy. Osmanlısında geçiyor, İtalyan bir asilzadenin kızı Sofia’nın nasıl Safiye Sultan olduğunu çarpıcı bir dille anlatıyor. Kitap, tarihe bir de bir hadımın gözünden bakmak isteyenler için biçilmiş kaftan… Neden bir hadım sorusunun cevabını yazar şöyle veriyor: “O dönemde hem kadın hem de erkeklerin dünyasına aynı anda ve rahatça gözlemleyebilecek kişiler hadımlardı” 

Kitabın 1. cildini elime alıyorum. Alt başlığı “HADIM EDİLMİŞ BİR AŞK” ve kitabın 55.sayfasından bir paragrafta şunlar yazıyor:

“Ve göz önünde alabildiğine uzanıp, gidiyordu yaşam, böylesi bir azizden kaynaklanmış olan yaşam…Meydanda şafak vakti idam edilmiş iki suçlunun sallandığı dar ağacının hemen önünden yanlarında küçük çocuklarla geçen dadılar…Dilenci ailelerin arasında dolanan bir kadın küfrü bastı. Sergiledikleri ölülerini gömebilmek için gereken parayı sadakadan uman, sıran sıran oturmuş dilenciler. Ceset, en yardım sever insanın bile yaklaşamayacağı iğrençlikte, leş gibi kokana dek bu işi sürdürecekeleri kesin.”
 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın