Canım Anne

Koltuk Giyisi ve Duvarlardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır

Koltuk Giyisi ve Duvarlardaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır
[Toplam: 1   Ortalama: 2/5]

tukenmez-kalem-lekesi-nasil-cikar

 

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar
Ona her yerde rastlayabilirsiniz. Gömlek ceplerinde, çanta içlerinde mürekkebi akmış; koltuk, halı, döşemeler, duvarlar ve dolapların üzerinde desenler şeklinde çiziktirilmiş lekelerdir.

Tükenmez kalem lekesinden bahsediyoruz.

Gün içinde çok sık kullandığımız, pratik, kolay bulunan ve silinmeyen mürekkep özelliğiyle öne çıkan tükenmez kalemlerin bu özellikleri, bazen dezavantaj olabiliyor. Çıkmayan mürekkebi yüzünden bulaştığı yüzeylere sabitlenen tükenmez kalem lekesi, en zorlu lekeler arasındadır.

Tükenmez kalem lekesi de çıkar elbet. Yöntemini bildikten sonra, tükenmez kalem lekesi de tarihe karışır. O halde tükenmez kalem lekesinden kurtulmanın yollarına bir göz atalım isterseniz. Bakalım tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır?

Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eve gelen misafir çocuk koltuğa kaşla göz arasında tükenmez kalemle çöp adam mı çizdi? Telaşa kapılmayın. Bunun da çaresi var. Tükenmez kalem lekesi koltuğa nüfuz etmeden hemen müdahalede bulunursanız lekeyi alt edebilirsiniz. Arap sabunu kullanarak tükenmez kalem lekesinden kurtulabilirsiniz. Bir başka yöntemse limon kolonyasıdır. Limon kolonyası yoksa, nemli bir beze biraz limon sıkıp lekeyi silin. Eğer koltuktaki tükenmez kalem lekesi hemen fark edildiyse, yani kurumamışsa, Arap sabunu ve limon kolonyası işe yarayacaktır. Eğer koltuklar deriyse, aseton yahut alkol de işe yarar. Ama eğer aseton kullanacaksanız, deri koltuğun kendine has yağ tabakasının aşınıp çatlamasını önlemek için aseton kullanımından sonra koltuğunuzu vazelinle silmeniz yeterlidir. 

Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktaki Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer tükenmez kalem lekesi sentetik kumaşlar üzerindeyse leke üzerine bolca saç spreyi sıkarak kurumasını bekleyip, fırçalayabilirsiniz. Ardından bu bölgeyi yıkayın.

Renkli kumaşlar üzerindeki tükenmez kalem lekesi ise hardal tozu ile çıkarılabilir. Hardal tozunu krem gibi sulandırıp lekenin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyip yıkayın.

Leke yeni oluşmuşsa, saf alkolle silerek de çıkarabilirsiniz. Kumaşın ters yüzüne kurutma kağıdı koyun ve ön yüzden 90 derecelik alkole batırılmış pamukla silin.

Duvar kağıtlarındaki tükenmez kalem lekesi ise, karbonatla silinebilir. Nemli bir bezin arasına karbonat koyup dağıtın ve lekeyi bununla ovun.  Leke plastik yüzeylerde, plastik boyalı duvarlarda ve tahta eşyalar üzerindeyse, güçlü etkili bir deterjanla silebilirsiniz. Kalan lekeyi de lastik silgiyle silin. Lekeden eser kalmayacak.

 

Sirke de, kumaştaki tükenmez kalem lekesini çıkaran bir çözümdür. Sirkeyi bir kabın içine koyun. Pamuk ye da bez batırarak sıkın ve lekenin üzerine bastırın. Bir müddet bu şekilde bekleyin ve leke yok olana kadar işlemi tekrar edin. Sirke, lekeyi sökecektir.

Saç spreyini, kumaştaki lekeleri çıkarmada kullanabilirsiniz. Sözgelimi gömlek cebinizde unuttuğunuz tükenmez kalem mürekkep mi akıttı? Hemen kumaşın ter yüzünü çevirin ve saç spreyini sıkın ve bekletin. Ancak bu işlemi yaparken, lekenin alt bölümüne mürekkebi emecek dokuda bir bez yahut kağıt havlu koyun. Daha sonra bölgeyi yıkayın.

Uzun süre beklediği için kuruyan tükenmez kalem lekesi ne yazık ki çıkmaz.

Tükenmez kalem lekesi henüz yeniyse asla sıcak suyla yıkamayın. Böyle yaparak lekenin daha da yayılmasını sağlamış olursunuz.

Süpermarketlerde satılan özel leke çıkarıcılardan da faydalanabilirsiniz

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın