Korkulardan Kurtulmak için 6 Önemli Tavsiye!

Korkulardan Kurtulmak için 6 Önemli Tavsiye!

Bugünkü yazımızın konusu korkulardan kurtulmak… Bazı insanların yaşamlarında çeşitli kaygılar ve korkular vardır. Bu korkuların nedeni alanında uzman kişiler tarafından mutlaka bir nedene dayandırılır. Örneğin geçmiş dönemlerde aile fertlerinden birini veya bir sevdiğini kaybeden kişi; yaşamının sonuna kadar kaybetme korkusu yaşar. Başarısızlık korkusu, kaybetme korkusu, kapalı kalma korkusu, mükemmel olamamaktan korkma, reddedilme korkusu, rezil olma korkusu, yükseklik korkusu, gök gürültüsünden korkma, hasta olmaktan korkma sıkça rastlanan kişisel korkulardan bazılarıdır. Korkulardan kurtulmak üzerine çok konuşulur. Elbette ki; her psikolojik sorunda olduğu gibi bu durumda da psikolojik destek almak şarttır. Ancak kişinin en iyi iyileştiricisinin kendisi olduğu gerçeğinden yola çıkılırsa korkulardan kurtulmak konusunda da yapılacak şeyler vardır.

Sitemizde yer alan bir diğer bilgilendirici içerik olan Çocuklarınızın Korkuları Var mı? Başlıklı yazımız da takipçilerimiz tarafından ilgiyle okunuyor.

korkulardan-kurtulmak
Korkulardan Kurtulmak

Korkulardan Kurtulmak Yaşamımızı Değiştirir mi?

Kişinin belki kendisinin bile yüzleşmek, kabul etmek istemediği korkuları aslında yaşamında birçok şey için engeldir.

Örneğin başarısızlık korkusu çalışma yaşamında bunu yaşayan kişilerin önündeki engellerden biridir. Başarısız olacağından korkan biri yeni adımlar atmaktan, yeni fikirler sunmaktan çekinir.

Rezil olma ve reddedilme korkusu yaşayan birinin karşı cinsle iletişiminde sorun olur. Konuşmaktan bile çekinen bu kişiler evlilik kurumundan da çekinirler. Başarısızlık korkusu yaşayanlarda da aynı durum gözlemlenir.

Korkulardan kurtulmak konusunda onlarca örnek verilebilir. Korkular olaylara bakış açısını direk etkilediğinden yapılmak istenen pek çok şeyin yapılamaz. Kişinin mutsuz olması da kaçınılmazdır.

Peki, bu gibi çeşitli korkular yaşayanların korkulardan kurtulmak için neler yapması gerekir. İşte cevapları…

korkulardan-kurtulmak
Korkuları Yenmek

Korkulardan Kurtulmak Mümkün mü?

Korkulardan kurtulmak için atılacak ilk adım psikolojik yardım almak ve bir uzmana başvurmaktır. Korkuları yenmek için aşağıdaki tavsiyelere uyarak da korkularınızla başa çıkabilirsiniz.

  • Korkularınızla yüzleşin. Korkunuzla ilgili ortaya çıkabilecek en kötü durumu düşünün ve çözüm yollarının neler olabileceğini belirleyin.
  • Korkularınızı paylaşın. Kendinize sakladığınız her korku içinizde daha da büyüyecek, içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
  • Korkularınıza bakış açınızı değiştirin. Olumsuz yanlarını değil, olumlu yanlarını aklınıza getirin.
  • O korkuyu yaşamanız halinde ardından olumlu şeyler yaşama ihtimallerinizi masaya yatırın. Kötü deneyimlerin, iyilerinin habercisi olduğunu unutmayın.
  • İçinizde yaşadığınız korkuyu inkar edin, kabullenmeyin. Kendinizle savaşın ve aklınızdan uzaklaştırın.
  • Atacağınız bir adımda sizi korkunuz durduruyorsa bundan uzaklaşmak için derin nefes alın ve sakinleşin. Korkuya odaklanın ve uzaklaşmayın.
korkulardan-kurtulmak
Korkularla Başa Çıkmak
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ