Lifli Gıdalar ile Beslenmek Neden Gerekli?

Lifli Gıdalar ile Beslenmek Neden Gerekli?

Sağlıklı beslenme konusu açıldığında konuşulan başlıca konulardan biri de lifli gıdalar olarak bilinir. İnsan sağlığı açısından lif içeren gıdalar oldukça faydalıdır. Tahıllarda, baklagillerde, meyve ve sebzelerde bolca bulunan lifler sindirim sisteminin sağlığı için önem taşır. Bu gıdalar ayrıca günümüzde diyet yapanlar tarafından kilo kontrolü için de tercih edilir. Bu yazımızda “Lifli Gıdalar Neye Yarar?” –  “Lifli Besinler Hangileridir?” – “Lifli Gıdaların Faydaları” gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Lifli Gıdalar Neye Yarar?

Lifli gıdalar neye yarar? Diye merak edenler için belirtmek gerekirse;  uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları günlük ve düzenli olarak lifli besin tüketen kişilerde şeker hastalığı, kalp hastalıkları, kilo problemi, sindirim sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıkların daha az ortaya çıktığını ortaya koyar. Suda kolaylıkla çözülen lif açısından zengin gıdalar sindirim sırasında jöle kıvamına gelir ve içinde oluşan yararlı maddeler vücut tarafından emilir. Lif içeren yiyecekler ayrıca kan şekerinin sabit tutulabilmesi, kötü kolesterolün aşağı çekilmesi, kabızlık ve hemoroid ile başa çıkılması gibi olumlu etkiler de yaratır.

Lifli Gıda Çeşitleri Hangileridir?

Bu gıda çeşitleri ve suda çözünemeyenler olarak ikiye ayrılır.

Suda Çözünen Lifli Besinler Neye Yarar?

Suda çözünen lifli besinler sindirim sistemi içinde erirler. Böylece sindirim sistemi yavaşlar, tokluk hissi daha uzun sürer. Gıda lifleri kandaki kolesterol seviyesinin korunmasını sağlar. Kan şekeri artışı dengede tutulur.

Suda Çözünen Lifli Besinler

  • Tam tahıllar
  • Kuru erik, armut, greyfurt, portakal, elma, şeftali ve muz gibi meyveler
  • Brüksel lahanası, brokoli, havuç gibi sebzeler suda çözünen lifli besinler olarak belirtilebilir.

Suda Çözünemeyen Lifli Besinler Neye Yarar?

Ağzı yoluyla alınan ve suda çözünemeyen lifli gıdalar bağırsaklarda sindirilmemiş halde yoluna devam eder. Bu sayede bağırsakların sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler.

Suda Çözünemeyen Lifli Besinler

  • Çekirdekli ve kabuklu meyvelerin birçoğu
  • Çiğ sebzeler, şalgam, karnabahar, pancar, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, soğan, salatalık, patlıcan, domates, kereviz, mısır ve biber
  • Çavdar, kahverengi pirinç, buğday kepeği suda çözünemeyen lifli besinler olarak bilinir.

Sitemizdeki Sağlık kategorimizde buna benzer pek çok içerik bulunur. Bağırsakları Ne Çalıştırır? konulu yazımız bunlardan sadece biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ