Meditasyon Nedir? Meditasyon İşe Yarıyor mu?

Meditasyon Nedir? Meditasyon İşe Yarıyor mu?

Meditasyon nedir? Sorusuna yanıt bulabileceğimiz bu yazımızda ayrıca meditasyonun işe yarayıp yaramadığını da ele aldık. Sitemizde yayınladığımız bu yönlü yazılar büyük ilgi görüyor. Mutlaka Okumanız Gereken 7 Çocuk Psikolojisi Kitabı başlıklı yazımız da bunlardan biri…

meditasyon-nedir
Meditasyon Nedir?

Meditasyon İşe Yarıyor mu?

Latince “meditatio” kelimesinden gelen meditasyon “derin düşme” olarak anlamlandırılır. Meditasyon yapan kişiler iç huzuru yakalamayı, benliğine ulaşmayı ve zihinsel aktivitelerini düzenlemeyi amaçlar. Meditasyonda vücudun, beynin, davranışların ve ruhun arasında bir koordinasyon sağlanmaya çalışılır. Meditasyon yapan kişilere bilmeyenler tarafından meditasyon nedir sorusu sıkça sorulur. Bu kişiler kendileri için pek çok yarar sağlarlar. Meditasyon işe yarıyor mu merak edenlere cevap niteliğindeki meditasyonun etkileri ve kişiye kazandırdıkları aşağıdadır.

meditasyon-nedir
Meditasyon İşe Yarıyor mu?

Meditasyon Neden Yapılır?

Meditasyon nedir konusunu araştıranlar meditasyon neden yapılır sorularına da cevap arıyorlar. İşte meditasyonun kişi üzerindeki 7 etkisi…

  • Meditasyon yapan kişinin yaratıcılığı artar. Yapılan araştırmalar meditasyon yapan kişilerin üzerlerine bir görev aldıklarında bununla ilgili yeni fikirler üretmelerinin kolaylaştığını ortaya koyuyor.
  • Meditasyon kişinin kaygı düzeyinin azalmasını sağlar. Bunun nedeni meditasyon sırasında vücuttaki sinirlerin gevşemesi ve rahatlama hissidir. Bu sayede beyne giden bağlantılar da rahatlar ve tepkilerde yumuşama olur.
  • Meditasyon nedir yanı sıra meditasyonun faydaları da çok konuşuluyor. Bilinen önemli faydalarından biri de hafızayı güçlendirmesi olarak açıklanıyor.
  • Meditasyon yapan kişilerin ruh durumlarında iyileşme olduğundan diğer insanlarla iletişimde yaşadıkları sorunlar en aza iner.
  • Meditasyon kan basıncını düzenler. Düzenli meditasyon yapan yüksek tansiyon hastalarının şikayetlerinin azaldığı söylenir.
  • Uyku düzenine de olumlu katkıları olan meditasyon sayesinde uyku kalitesi artar, yorgun uyanmak gibi durumlar olmaz.
  • Stresten uzaklaşmayı sağladığından bağışıklık sistemi üzerindeki baskı azalır, kan basıncı düzenlenir. Böylece meditasyonun cinsel yaşama olumlu etkileri olduğu da konuşulur.
meditasyon-nedir
Meditasyonun Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ