Canım Anne

Menisküs hakkında bilmek istedikleriniz ! Ahmet Maranki

Menisküs hakkında bilmek istedikleriniz ! Ahmet Maranki

menisküs hakkında bilmek istedikleriniz

Bu yazıyı sizle ile paylaşmamın amacı 2 hafta önce Silivri Necmi Ayanoğlu Devlet Hastanesi’nde ameliyat olan yakınımızdır… Umursamazlığı yüzünden top oynarken dizini inciltmiş, geçer ümidi ile aylar geçmiş ve sonunda ameliyat olmak sorunda kalmıştır. Sevgili Ahmet Maranki hoca sorularımızı cevaplıyor.

Her yaşta görülen ve farklı nedenlerle ortaya çıkan menisküs yırtıkları sadace sporcu rahatsızlığı değildir.Adana Özel Meridien Hastanesi Ortopedi ve Travmataloji Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Arıkoğlu, genellikle sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtıklarının, dizini herhangi bir şekilde zorlamış herkeste görülebileceğini belirterek, “Tedavi edilmediğinde kireçlenme, ağrı ve bunun sonucu olarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açan menisküs yırtıklarının tedavisi de artık zor değil” dedi.

Dizin insan vücudunun en büyük ve en karmaşık eklemlerden biri olduğunu vurgulayanDr. Arıkoğlu, dizde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlaması gibi belirtilerle kendini gösteren menisküs yırtılmasının sporcular, özellikle futbol gibi kontak sporları yapanlarda daha sık görüldüğünü vurgulayarak, “Ancak, herhangi bir yaşta herkeste menisküs yırtığı olabilir. Dizini tam bükerek çalışanlar da mesleki açıdan risk altındadırlar” diye konuştu.

Opr. Dr. Mehmet Arıkoğlu diz ağrılarının çoğunun dizdeki menisküs yırtığından kaynaklandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissederler. Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha belirgindir. Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı veya kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik ortaya çıkar. Genellikle yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür ancak topallama vardır.”

Yaralanma şiddetli ise menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz ya da yan bağlarının kopmalarının da eşlik edebileceğini vurgulayan Dr.Arıkoğlu, “Bu durumda dizde emniyetsizlik ve boşluk hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bazen yırtılan menisküs parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engeller. Kilitli diz olarak bilinen bu durumda erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir” dedi.

Dr. Arıkoğlu, kısa bir fizik muayene ve MR görüntüleme yöntemi ile tanının kolayca konulabileceğini tedavinin ise artroskopik bir yöntem (kapalı diz ameliyatı) ile yapılabileceğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın