Meyveler Nasıl Taze Kalır?

Meyveler Nasıl Taze Kalır?

    Meyve tüketimi bizim için büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı beslenmesinin, uzun yaşamanın formülü meyve tüketmekten geçmektedir. Her gün mevsim meyvelerini tüketerek hem zinde kalabilir hem de sağlıklı bir yaşam elde etmiş olursunuz. Kış meyvelerini kışın, yaz meyvelerini yazın yemenizi öneririz. Her meyve mevsiminde tüketilmelidir. Aynı zamanda yediğiniz meyveleri bol suda iyice yıkayarak tüketmelisiniz. Zira ilaçlara maruz kalan ve tezgahlarda uzun süre bekleyen meyvelerin dışında bakteriler oluşacaktır. Bunları yok etmek için yemeden önce iyice bol suda yıkamalısınız. Hormonlu meyvelerden uzak durmalı, organik meyveleri tercih etmelisiniz. Böylesi daha sağlıklı olacaktır.

meyveler-nasil-taze-kalir-5

Aldığınız meyve ve sebzeler çok çabuk bozuluyorsa birkaç püf noktaya uyarak buna engel olabilirsiniz. Taze meyve ve sebzeleri uzun süre saklamanın en iyi yolu hiç şüphesiz ki dondurmaktadır. Dolabınızın kapaklı çekmecelerine yerleştirirseniz eğer hava almayacağı için daha uzun süre taze kalacaktır.

meyveler-nasil-taze-kalir

Eğer açık gözüne koyarsanız daha kısa sürede bozulmaya başlayacaktır. Sebze meyveleri asla kabuklarını soyarak veya doğrayarak buzdolabında bekletmemelisiniz. Bu şekilde yaptığınızda hem mikroorganizma üretecek hem de çok çabuk bozulacaktır. Bu yüzden bütün halde bekletmeniz ve saklamanızı öneririz.

meyveler-nasil-taze-kalir-3

Bunların dışında dolaba koyduğunuz meyveleri yıkayıp iyice kurulayıp öyle yerleştirirseniz daha iyi olacaktır. Dolaba yerleştirdiğiniz meyveleri gruplara ayırmanız iyi olacaktır. Çileğin yanına veya üstüne elma koyarsanız ezilecektir ve daha çabuk bozulacaktır.

meyveler-nasil-taze-kalir-2

Bu yüzden yerleştirme de buna da dikkat ederseniz iyi olacaktır. Bu gibi püf noktalarına uyarsanız meyve ve sebzeniz daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Sağlığımız için taze ve organik meyve sebze yemek çok faydalıdır. Daha kaliteli bir yaşam istiyorsanız meyve tüketimine dikkat etmenizi öneririz. Vitamin deposu olan meyveleri zamanında tüketmelisiniz.

meyveler-nasil-taze-kalir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ