Meyvelerin Uzun Süre Bozulmaması için Neler Yapılabilir?

Meyvelerin Uzun Süre Bozulmaması için Neler Yapılabilir?

Taze taze aldığımız meyvelerin uzun süre tazeliğini korumak isteriz. Ancak kısa sürede bozulduğunu ve tazeliğini yitirdiğini görmekteyiz. Bunun için uzun süre tazeliğini korumak için bazı püf noktalarına dikkat etmenizde fayda var. Bu noktalara dikkat ederek meyvelerinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

meyvelerin-uzun-sure-bozulmamasi-icin-5

Tazeliğini yitiren meyveler renginden ve şeklinde belli olmaktadır. Tazeliğini yitirmeye başlayan meyvelerin rengi solmaya ve büzüşmeye başlayacaktır. Bozulan ve çürüyen meyveleri isi tüketmek oldukça zararlıdır. Bunun için taze meyveleri tüketmenizde fayda var.

meyvelerin-uzun-sure-bozulmamasi-icin-4

Aldığımız meyveleri dolaba yerleştirmeden önce yıkarsanız hem daha taze kalmasını sağlayacak hem de kullanım açısından daha rahat etmiş olacaksınız. Meyvelerinizi yıkadıktan sonra iyice kurulayınız. Daha uzun süre tazeliğini korumasını istiyorsanız bunun için gazeteye veya kese kağıdına sararak saklayabilirsiniz. Böylelikle sardığınız için meyvelerin nemini alacak ve daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır. Manavlarda özellikle de portakal ve mandalinaların kese kağıtlarına sarılı durması da bu yüzdendir.

meyvelerin-uzun-sure-bozulmamasi-icin-3

Buzdolabına meyvelerinizi yerleştirirken özenli ve dikkatli olursanız daha iyi olacaktır. Mesela elma ile çileği aynı yere koyacak olursanız elma çilekleri ezecek ve daha çabuk bozulmasına ve tazeliğini yitirmesine sebep olacaktır. Meyve ve sebzeleri kendi arasında gruplandırarak yerleştirmeniz meyve ve sebzelerinizin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olacaktır.

meyvelerin-uzun-sure-bozulmamasi-icin-2

Meyve ve sebzelerinizi dilerseniz yıkamadan da kese kağıdına sarabilirsiniz. Yıkayıp yerleştirmek daha kolay ve kullanışlı olacağı için tavsiye edilmektedir.

meyvelerin-uzun-sure-bozulmamasi-icin-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ